Model Portföy / Yatırım Finansman – (23.11.2021)

Piyasalarda Dün…

 Haftanın ilk iş gününe pozitif açılışla başlayan endeks, 1760,0 direncini yeniden test etti. Bu seviye üzerinde tutunamayan BIST100 seans boyunca yatay bir seyir izledi ve günü %1,0 değer kazancıyla 1755,4 puanla kapattı. Global piyasaların da etkisiyle güne hafif satıcılı başlamasını beklediğimiz endekste 1760,0 direncini takip etmeye devam edeceğiz. Bu seviye üzerinde 1790,0 hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1745,0 ilk destek olmak üzere 1728,0’e düşüş hız kazanabilir.

 Dolar/TL ise, dün akşam saatlerinde yeni bir rekora imza atarak 11,47 seviyesine kadar yükseliş kaydetti. 11,31 seviyesi üzerinde kalındığı sürece yukarı yönlü hareketlerin devamını görebileceğimiz kurda 11,80- 12,00 bandı sonraki hedef olarak takip edilebilir. Olası geri çekilmelerde ise 11,31 altında 11,22’ye düşüş devam edebilir.

Bugünün Gündeminde …

 ABD Başkanı Joe Biden, Fed Başkanlığına Jerome Powell’ı ve Başkan Yardımcılığına Lael Brainard’ı aday gösterdi. Biden, “Jay, Fed başkanlığında değer verdiğim bağımsızlığı kanıtladı. Benzeri görülmeyen siyasi müdahalelere karşı durdu ve bunu yaparken bu kurumun bütünlüğünü ve güvenilirliğini korudu” diye açıklamada bulundu. Powell, ekonominin son yılların en hızlı büyümesini gösterdiğine işaret ederek, salgının devam eden etkileriyle ekonominin benzeri görülmemiş şekilde yeniden normalleşmesinin arz ve talep dengesizliklerine, darboğazlara ve enflasyon patlamasına yol açtığını aktardı.

 ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, enflasyonun, daha fazla Amerikalının işlerine dönmeleri, tüketici talebinin hizmetlere yönelmesi ve tedarik zinciri sorunlarının azalması ile birlikte, gelecek yılın ikinci yarısında düşmesini beklediğini söyledi. Yellen, ücretler, en azından bir ölçüme göre, özellikle düşük ücretli işler için rekor hızda artarken, bunun enflasyonun önemli nedeni olmadığını ve ücret-fiyat döngüsüne girilmesini beklemediğini kaydetti.

 Yurtdışı veri gündeminde öğlen saatlerinde Almanya ve Euro Bölgesi, seans sonlarına doğru ise ABD Kasım ayı İmalat PMI verilerini takip edeceğiz.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar …

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Asya piyasaları, ABD başkanı Biden’ın Powell’ı yeniden göreve getirmesiyle karışık bir seyir izliyor. Hang Seng, Kospi, Mumbai endekslerinde negatif görünüm hakim. Avrupa piyasaları da salgın dolayısıyla yaşanan yeniden kapanma endişeleri karşısında açılışta negatif olması bekleniyor. Amerika vadelileri dünkü seans kapanışı sonrası aşağıda işlem görüyor.

 EUR/Dolar ise, 1,1250 desteği altında kalarak zayıf görünümünü devam ettiriyor. Bu seviye altında kalındığı sürece 1,1190 ilk destek olmak üzere 1,1150’ye düşüş hız kazanabilir. Olası yükselişlerde ise 1,1290 direnci üzerinde 1,1350 hedeflenebilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

GÜNCEL HABER ve PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BİZİ TWİTTER'DA TAKİP EDİN!