Model Portföy / Yatırım Finansman – (23.07.2020)

Piyasalarda Dün…

 118.300’ün yeniden üzerine atmakta zorlanan BIST100 endeksinde 120.000 üzerinde kalıcılık sağlanamaması patinaj etkisi yaratıyor. Trend henüz kırılmış değil. Risk iştahını dengeli görmekle birlikte 118.300 üzerine yerleşirsek teknik olarak da rahatlatacak bir ortam oluşabilir. İçeride dün Libya konusunda Türkiye – Rusya arasında mutabakat sağlandığı haberi geçti. Bu haber Akdeniz’deki gergin havayı sınırlı da olsa yumuşatabilir. Etkisini şimdilik sınırlı görüyoruz. Dışarıda ise ABD vadeliler artıda, Asya piyasalarında ise kayıplar var. İçeride günlük açılış beklentimiz yatay fakat gün içerisinde yeniden 118.300 üzerine bir deneme izleyebiliriz.

 6.82 desteğine kadar geri çekilen Dolar/TL’de yeniden 6.85 – 6.87 bandına kadar yükseldik. Genel yatay görünüm bozulmadı. Volatilitede ise henüz bir yön arayışı yok. Dolar endeksindeki geri çekilmenin de kur üzerinde kalıcı bir etkisini görmedik. Bugün TCMB kararı var. Faizlerde değişiklik beklenmiyor. Etkisini ise sınırlı görebiliriz.

Bugünün Gündeminde …

 ABD’de bugün veri akışında haftalık işsizlik maaşı başvuruları ve öncü endeks var. Haziran ayındaki toparlanmanın devam edip etmeyeceğine dair ilk sinyallerden biri olacak öncü gösterge. S&P500’ün önceki zirve üzerinde kalmasını da küresel risk iştahı açısından olumlu görmekteyiz.

 İçeride bugünün gündeminde TCMB PPK kararı var. Faizlerde bir değişiklik beklenmezken, TCMB’nin enflasyona bakışı, yıl içerisinde atacağı adımlara da ışık tutacaktır.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar …

 ABD vadelilerde 3250 direnci üzerindeyiz. Bunu genel havayı destekleyici olarak yorumlayabiliriz. Asya piyasalarında sınırlı kayıplar olsa da içeriyi baskılayacak bir ortam görmüyoruz.

 Hızlı bir şekilde 1.15 direnci üzerine atan EURUSD paritesinde, bu bölge üzerinde kalma çabasını takip edeceğiz bir süre. 1 hafta ve 1 aylık volatilte henüz paritenin bu yükselişine ayak uydurabilmiş değil. Teknik anlamda kırılmanın sağlanmış olması, temelde de Euro’yu destekleyen haber akışı nedeniyle EUR için long önerimizi sürdürüyoruz. Kısa vadeli geri çekilmeler olsa da 1.1450 üzerinde kaldığımız sürece pozisyonu sürdürme kararını destekleyecektir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN