Model Portföy / Yatırım Finansman – (23.06.2020)

Piyasalarda Dün…

 Haftanın ilk iş gününe pozitif açılışla başlayan endeks, seans başında gelen güçlü alımlarla Mart ayından bu yana en yüksek seviyeyi yeniden test etmiş oldu. Seans ortalarına hafif geri çekilme yaşansa da toparlanmayı başaran BIST100 günü %1,39 değer kazancıyla 115,190 puanla kapattı. Yukarı yönlü hareketlerin devamı halinde trend kanalı üst bandı 116,400 sonraki hedef olarak takip edilebilir. Olası kar satışları karşısında ise 114,000’i destek olarak izleyeceğiz.

 Dolar/TL ise, son bir haftadır görülen dar bantta dalgalanmaya devam ediyor. 6,8660’ı direnç olarak takip ettiğimiz kurda, bu seviyenin geçilememesi halinde 6,79’a geri çekilme görülebilir. Ardında ise 6,6880 desteğini takip ediyor olacağız. Olası yükselişlerde ise 6,8660 direnci üzerinde 6,92-6,93 bandı sonraki hedef olarak izlenebilir.

Bugünün Gündeminde …

 ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray ticaret danışmanı Peter Navarro’nun hisse senetlerini bir süreliğine satışa götüren ve Çin ile ticaret anlaşmasının bittiği şeklinde yorumlanarak kafaları karıştıran açıklamalarının ardından, Çin ile gerçekleştirilen birinci faz anlaşmanın hiçbir şekilde zarar görmediğini söyledi.

 Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle daha önce yüzde 4 küçüleceğini tahmin ettiği G20 ekonomilerinin bu yıl yüzde 4,6 daralacağını öngördü. Kredi derecelendirme kuruluşundan yapılan açıklamada, küresel ekonominin hayata geri döndüğü ancak toparlanmanın uzun ve engebeli olacağı bildirildi.

 Yurtdışı veri gündemine seans başlarında Almanya İmalat PMI verisi açıklanacak. Önceki dönem 36,6 olarak gerçekleşen veride piyasa beklentisi 41,5. Seans sonlarına doğru ise ABD tarafında Üretim PMI ve Yeni Konut Satışları verileri yayınlanacak. Her iki veride de artış beklenmekte.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar …

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Avrupa piyasaları Trump’ın Çin-ABD ticaret anlaşmasında herhangi bir problem olmadığı yeniden vurgulamasıyla açılışta pozitif olması bekleniyor. Asya piyasalarında da Trump’ın açıklamaları ardından pozitif hava hakim. Amerika vadelileri ise dünkü seans kapanışı ardından yukarıda işlem görüyor.

 EUR/USD ise, dün toparlanma sinyalleri görüldü. 1,1168’den 1,1270’e kadar yükseliş kaydeden paritede an itibariyle 10 günlük hareketli ortalama üzerinde tutunma çabası içinde. Bu seviyenin geçilmesi halinde 1,1350-1,1360 bandı sonraki hedef olarak takip edilecekken, olası geri çekilmelerde 1,1230 destek olarak izlenebilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN