Model Portföy / Yatırım Finansman – (23.03.2020)

Piyasalarda Cuma Günü…

 Geçtiğimiz haftanın son işlem gününe pozitif açılışla başlayan endeks, seans başlarında güçlü duruşunu korumayı başarmış olsa da, sonrasında satışların öne geçmesiyle geri çekilme yaşandı. 87,000 desteği altında kalan BIST100, haftayı %0,70 değer kazancıyla 85,795 puanla kapattı. Global piyasalarında etkisiyle haftaya negatif başlamasını beklediğimiz endekste, 84,000 ilk destek olarak takip edilebilir. Bu seviyenin altında kalınması halinde ise 81,000’e geri çekilme hız kazanabilir. Olası tepki alımlarında ise 85,000’i ilk direnç olarak izleyeceğiz.

 Dolar/TL ise Cuma güne negatif başladı. Sonrasında yatay bir seyir izleyen kur, günü %0,61 değer kaybıyla 6,5030 seviyesinden tamamladı. Yurtdışı piyasalarda ise an itibariyle 5,5630’dan işlem gören Dolar/TL’de, 6,60 direncinin geçilmesi halinde, yükseliş trend kanalı üst bandı 6,68, sonraki hedef olarak takip edilebilir. Olası geri çekilmelerde ise 5,51’i destek olarak izleyeceğiz.

Bugünün Gündeminde …

 ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele için hazırlanan ekonomik teşvik paketi kapsamında ABD Merkez Bankası (Fed) ile ekonomiyi desteklemeye yönelik 4 trilyon dolara yakın likidite sağlanacağını bildirdi. Paketin bugün oylanmasını beklediklerini dile getiren Mnuchin, paketin küçük işletmeler için kredi ve Amerikalı aileler için doğrudan nakit desteği içerdiğini anlattı.

 Yurtiçi veri gündemine baktığımızda, seans başında Mart ayı Tüketici Güveni verisi açıklanacak. Onceki dönem 57,3 olarak gerçekleşmişti.

 Yurtdışı veri gündeminde ise, seans sonlarına doğru ABD tarafında Chicago Fed Ulusal Faaliyet endeksi ve ardından Euro Bölgesi Tüketici Güveni verilerini takip edeceğiz. Özellikle Euro Bölgesi Tüketici Güveni, önceki dönem -6,6 olarak gerçkelşmişken son veride piyasa beklentisi -15,0.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar …

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Asya piyaslarında koronavirüs etkisinin devamı ile satışlar devam ediyor. Mumbai Sensex endeksinde kayıplar %11’lere ulaştı. Avrupa piyasaları da açılışta negatif olması beklenirken, Amerika vadelileri Cuma seans kapanışı sonrası satıcılı seyrediyor.

 EUR/USD ise, gece saatlerinde 1,0636’ya kadar geri çekilme görüldü. Sonrasında toparlanmayı başaran parite an itibariyle 1,0750’den işlem görüyor. Bu seviyenin üzerinde tutunması halinde yukarı yönlü hareketlerin ivme kazanacağı Euro/Dolar’da, saatlik grafiklerde görülen ikili dip sonrası 1,0920 sonraki hedef olarak takip edilebilir. ABD ve AB’den gelen ek paketler ile paritede dalgalanmalar devam edebilir. Geri çekilmelerde ise 1,0638 altında 1,0550’yi sonraki destek olarak izleyeceğiz.

KİŞİSEL YATIRIM TERCİHİNİZE GÖRE SİZE UYGUN HİSSELERİ ANINDA “ÜCRETSİZ” BULUN!

Daha fazla hisse önerisi için: HisseOnerileri.Com
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin