Model Portföy / Yatırım Finansman – (22.11.2021)

Piyasalarda Cuma Günü…

 Geçtiğimiz haftanın son işlem gününe pozitif açılışla başlayan endeks, yeniden 1760,0 direncini test etti. Bu seviye üzerinde tutunamayan BIST100 endeksi bir miktar geri çekildi ve günü %0,03 artıda 1737,3 puanla yatay bir şekildi tamamladı. Yukarı yönlü hareketlerin devamını görebileceğimiz endekste, 1760,0’ı direnç olarak takip edeceğiz. Bu seviye üzerinde kalınması halinde 1790,0 hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1727,0 ilk destek olmak üzere 1700,0’e düşüş devam edebilir.

 Dolar/TL ise, Cuma seans sonlarına doğru 11,00 seviyesinin hemen üzerinde işlem görmesine rağmen, seans kapanışı ardından zirve tazeleyerek 11,3285’e kadar yükseliş kaydetti. 11,00 desteğini yakından takip edeceğimiz kurda, bu seviye altında kalınması halinde 10,83’e düşüş hız kazanabilir. Olası yükselişlerde ise 11,30 direnci üzerinde 11,50’yi izleyeceğiz.

Bugünün Gündeminde …

 ABD Başkanı Joe Biden, merakla beklenen Fed başkanının kim olacağına ve ülkede enerji fiyatlarını aşağı çekmeye yönelik olası adımlara odaklandığı bir dönemde ekonomi ve enflasyonla mücadeleye ilişkin açıklamalarda bulunacak. Biden, Fed başkanlığı için mevcut Başkan Jerome Powell ile iklim değişikliği ve banka regülasyonu konusunda daha liberal fikirlere sahip olduğu düşünülen Guvernör Lael Brainard arasında bir seçim yapacak. Beyaz Saray, Biden’ın 25 Kasım’daki Şükran Günü tatili öncesi kararını açıklayacağını kaydetti.

 Global piyasalarda Avrupa’da artan vakalara yönelik olarak gündeme gelen kapanma tedbirleri ve Fed cephesinden para politikası patikasına yönelik sinyaller fiyatlamalarda belirleyici oluyor. Geçtiğimiz hafta Fed Başkan Yardımcısı Richard Clarida, Fed Guvernorü Christopher Waller ve St. Louis Fed Başkanı James Bullard’ın varlık alım azaltımlarının hızlandırılmasına dair açıklamaları, Avrupa’da artan koronavirüs vakaları ve yeni karantina önlemlerinin gündeme gelmesi gibi gelişmeler takip edilmekte.

 Yurtiçi veri gündeminde seans başında Tüketici Güveni verisi açıklanacak.

 Yurtdışı veri gündeminde ise seans sonunda ABD 2.el konut satışları ve Euro Bölgesi Tüketici Güveni verilerini takip edeceğiz.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar …

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Avrupa piyasaları yeni haftaya pozitif açılışla başlaması bekleniyor. Asya piyasalarında ise karışık seyir hakim. Hong Kong ve Mumbai endeksleri negatif tarafta. Amerika vadelileri ise Cuma seans kapanışı sonrası hafif artıda.

 EUR/Dolar ise, Cuma 1,1250 seviyesine kadar geri çekildi. 1,13 desteği altında kalındığı sürece zayıf görünüm devamını görebileceğimiz paritede 1,1185 desteğine düşüş devam edebilir. Olası yükselişlerde ise 1,13 üzerinde kalınması halinde 10 günlük hareketli ortalama 1,1390 hedeflenebilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!