Model Portföy / Yatırım Finansman – (22.10.2021)

Piyasalarda Dün…

 Dün güne yatay bir başlangıç yapan endeks, öğleden sonra açıklanan TCMB faiz kararına kadar sakin bir seyir izledi. Kararın ardından 1417,0 desteğine kadar geri çekilse de alımların güç kazanmasıyla yeniden yükselişe geçen BIST100 endeksi günü %1,58 değer kazancıyla 1455,4 puanla kapattı. Son 5 ayın en yüksek hacmi görülen endekste yukarı yönlü hareketlerin devamı görülebilir. 1476,0’ı ilk direnç olmak üzere 1485,0 yeniden hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1440,0’ı destek olarak takip edeceğiz. Bu seviye altında kalınması halinde 1430,0’a düşüş hız kazanabilir.

 Dolar/TL ise, dün TCMB piyasa beklentisinin de üstünde faiz artırımına gitmesiyle 9,56 seviyesine kadar yükseliş kaydetti. Teknik göstergelerin aşırı alım bölgesinde hareket etmesiyle bir miktar geri çekilme görebileceğimiz kurda 9,4660’ı destek olarak izleyeceğiz. Bu seviye altında kalınması halinde 9,40’a düşüş devam edebilir. Olası yükselişlerde ise 9,55 üzerinde 9,63-9,65 bandı hedeflenebilir.

Bugünün Gündeminde …

 Çin’li Evergrande Group dolar cinsi bir tahvilinin faiz ödemesi için yeterli parayı banka hesaplarına aktardı. Şirket, faiz ödemesinin son tarihini kaçırsaydı temerrüte düşecekti. Bu durum, sorunlu emlak geliştirme şirketi Evergrande’nin, bankalara, tedarikçilere ve ülke içi yatırım ürünleri sahiplerine ödemelerini yerine getirmek için fon sağlamada güçlük çekmesi ile birlikte, dolar cinsi tahvillere ilişkin yükümlülüklerine beklenenden daha fazla öncelik veriyor olabileceğini gösteriyor.

 ABD Merkez Bankası (Fed), bölgesel banka başkanlarının, politika yapıcılarının ve diğer üst düzey yetkililerin bireysel hisse senedi ve tahvil satın almalarını yasaklayacağını açıkladı.

 TCMB dünkü kararıyla politika faizini yüzde 18’den yüzde 16’ya indirdi. İndirim beklentinin çok üzerinde gerçekleşti. Banka, 23 Eylül’deki toplantıda faizi 100 baz puan indirmişti.

 Yurtdışı veri gündeminde seans başlarında Almanya İmalat PMI, seans sonlarına doğru ise ABD İmalat PMI verilerini takip edeceğiz.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar …

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Asya piyasalarında Evergrande’nin tahvil faizini ödemesinin ardından bir miktar toparlanma görülse de Shanghai ve Kospi endekslerinde zayıf görünüm devam ediyor. Avrupa piyasaları ise açılışta hafif pozitif olması bekleniyor. Amerika vadelileri dünkü seans kapanışı sonrası Nasdaq hariç yukarıda işlem görüyor.

 EUR/Dolar ise, dün geri çekilme sonrası 22 günlük hareketli ortalama 1,1615’in hemen üzerinde kapanış gerçekleştirdi. Bu seviye üzerinde kalındığı taktirde toparlanmanın devamını görebileceğimiz paritede 1,1640’ı direnç olarak izleyeceğiz. Olası geri çekilmelerde ise 1,1615 altında 1,16’ya düşüş hız kazanabilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER ve GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN BİZİ TWITTER'DA TAKİP EDİN!