Model Portföy / Yatırım Finansman – (22.07.2020)

Piyasalarda Dün…

 Dün Türkiye’nin NAVTEX ilanı sonrasında Yunanistan tarafından yapılan açıklamalarla yeniden 118.000’lere kadar geri çekilme göstersek de ana trend bozulmuş değil. Bu tür şok düşüşleri, şu ortamda alış için de değerlendirilebileceği görüşündeyiz. Dışarıda da risk iştahı dengeli ve içeriyi de destekleyecek ılımlı bir ortam var. Bu çerçevede güne yatay pozitif başlasak da gün içerisinde yeniden 118.350 direnci üzerine hareket izleyebiliriz.

 Dolar/TL’de 6.82 destek bölgesi üzerinde kalmaya devam ediyoruz. Küresel piyasalarda Euro karşısında değer kaybeden Dolar, içeride kuru da aşağı çekiyor. TL üzerinde ise genel baskı devam etmekte. Bu haftaki TCMB PPK toplantısından bir faiz indirimi beklenmiyor fakat halihazırdaki negatif reel faiz ortamı, enflasyondaki yukarı yönlü riskler TL üzerinde baskı yaratmakta. 6.8750 direnci kırılmadan yukarı hareket sınırlı kalabilir. Önemli bir eşik olduğunu düşündüğümüz bu seviye üzerinde yükseliş potansiyeli oluşabilir. Geri çekilmede ise 6.82’nin kuvvetli bir destek olduğunu belirtelim.

Bugünün Gündeminde …

 ABD Başkanı Trump, son dönemdeki en gerçekçi konuşmalarından birini yaptı diyebiliriz. Koronavirüsle ilgili olarak pandemi sürecinin yeniden kötüleşebileceği endişesini paylaştı Trump. Bu hafta için bu konuşmanın etkisini zaman zaman satış tarafında takip edebiliriz. Şimdilik güçlü bir yansıma olmasa da düzeltme durumunda piyasa bu haberi kullanabilir. Günün veri akışında ise ABD’de ikinci el konut satışları ve konut fiyat endeksi var.

 İçeride veri akışı sakin. Türkiye – Yunanistan hattındaki haber akışını ise yakın dönemde izlemeye alıyoruz. Olumsuz haber akışlarında şok hareketler gündeme gelebilir fakat bunun geri çekilmede destek bölgelerinden alışı destekleyeceği görüşündeyiz.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar …

 ABD vadelilerde geri çekilme olsa da 3250 direnç bölgesindeki zorlanmayı olağan görmek gerekiyor. Bilançolar çok kuvvetli değil ABD’de. Bunun negatif yansıması var. Trump açıklamasını ise piyasa olağan karşıladı. Beklenti, şartlar kötüleşse bile

 1.1450 – 1.1500 direnç bandını dünkü hareketle birlikte aştık. Bir süredir Euro pozitif bir ortam var. AB ülkeleri arasındaki pandemi paketinin de Euro’yu desteklediği aşikar. Eski direnç olarak takip ettiğimiz 1.1450 – 1.1500 bölgesini artık destek olarak da izleyebiliriz. Bu bölge üzerinde kaldıkça da teknik olarak yukarı potansiyel daha kuvvetli hale geliyor. Bir süredir vadeli kontratlarda da Euro lehine long pozisyonların arttığını gözlemliyoruz.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN