Model Portföy / Yatırım Finansman – (22.05.2020)

Piyasalarda Dün…

 Endeks, dün güne pozitif başlamasına rağmen seans boyu dalgalı bir seyir izledi. TCMB faiz kararı sonrası kar satışlarıyla karşılaşsa da ardından toparlanmayı başaran BIST100, günü %0,48 değer kazancıyla 102,648 puanla kapattı. Her ne kadar 100 günlük hareketli ortalama üzerinde tutunmayı başarsa da global piyasaların etkisiyle satış baskısı altında bulunma ihtimali olan endekste, 102,500 desteği altında 101,400’e geri çekilme devam edebilir. Aksi taktirde yukarı yönlü hareketlerin devamı halinde ise 103,300 ilk direnç olmak üzere 104,700’e yükseliş ivme kazanabilir.

 Dolar/TL ise, yükseliş trend kanalı alt bandı üzerinde hareket etmeye devam ediyor. Dün TCMB faiz kararının beklentilere paralel 50 baz puan indirilmesi sonrası geri çekilme yaşayan kurda, 6,79 altında kalması halinde 6,75’e geri çekilme devam edebilir. Ardından 6,61 desteği takip edilebilir. Olası tepki yükselişlerinde ise 10 günlük hareketli ortalama 6,89 direncine ivmelenme görülebilir.

Bugünün Gündeminde …

 Fed Başkanı Powell, yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle tamamen yeni bir belirsizlik seviyesiyle karşı karşıya olunduğunu belirterek, salgının seyrinin görünümü karmaşık hale getirdiğini ifade etti. Powell, “COVID-19 topluluğunuzu nasıl etkiler” başlıklı telekonferans toplantısında, benzeri olmayan ekonomik gerilemenin ortasında olunduğunu söyledi. Öte yandan IMF Başkanı Georgieva, bankalara temettü ve hisse geri alımlarını durdurma çağrısında bulundu.

 Yurtiçi veri gündemine baktığımızda seans başında Mayıs ayı kapasite kullanım oranı ve imalat güveni verileri açıklanacak.

 Yurtdışı veri gündeminde ise, öğlen saatlerinde Avrupa Merkez Bankası (ECB) toplantı tutanakları açıklanacak.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar …

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Asya piyasaları, Çin’in Hong Kong’un yeni güvelik yasası üzerinde çalışmaya başlayacağını duyurması ile satıcılı seyrediyor. Avrupa piyasaları da açılışta negatif olması beklenirken, Amerika vadelileri dünkü seans kapanışı ardından aşağıda işlem görüyor.

 EUR/USD ise, 1,0950 desteği üzerinde tutunmayı başaramayıp geri çekildi. 1,0907’i ilk destek olarak takip edeceğimiz paritede 1,0870’e düşüş devam edebilir. Öğlen saatlerinde açıklanacak olan ECB toplantı tutanaklarının ayrıntıları belli oldukça parite üzerinde dalgalanma görülebilir. Bu durumda yukarı yönlü hareketlerin devamı halinde 1,0950’nin üzerinde yeniden kalınması halinde 1,1023’ü sonraki direnç olarak izleyeceğiz.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN