Model Portföy / Yatırım Finansman – (22.02.2021)

Piyasalarda Cuma Günü…

 Geçtiğimiz haftanın son işlem gününe pozitif açılışla başlayan endeks, seans başlarında gelen güçlü alımlarla 1567,0 seviyesine kadar yükseliş kaydetti. Kısa ve orta vadeli hareketli ortalamalar üzerinde tutunmaya devam eden BIST100 haftayı %0,90 değer kazancıyla 1560,3 puanla kapattı. Global piyasalardaki zayıf görünüm ABD tahvil faizlerindeki artışla beraber endekste negatif açılış görebiliriz. Bu durumda 1550,0’i destek olarak izleyeceğiz. Bu seviyenin altında kalınması halinde 1535,0’e düşüş hız kazanabilir. Olası yükselişlerde ise 1575,0’i direnç olarak takip edeceğiz.

 Dolar/TL ise, 10 günlük hareketli ortalama 7,00 seviyesini direnç olarak korumaya devam ediyor. Bu seviyenin üzerinde kalınması halinde bir sonraki kısa vade hareketli ortalama (22 günlük) 7,14’e yükseliş hıza kazanabilir. Olası geri çekilmelerde ise 6,90’ı destek olarak izleyeceğiz.

Bugünün Gündeminde…

 ABD’nin merakla beklenen teşvik paketi 26 Şubat günü yapılması bekleniyor. ABD Kongresi Bütçe Ofisi son raporunda mevcut plan teklifinin 1,9 trilyon doların üzerine çıktığını tespit etti. Bu durum paketin geçmesi için Demokratların bazı değişiklikler yapması gerektiğine işaret etti. Yaklaşık 31 milyar dolarlık kesinti yapılması gereken pakette, kesinti yapılacak desteklerin neler olacağı henüz bilinmemekle beraber, paket onayının uzaması beklenmiyor.

 Fitch Ratings, Türkiye’nin uzun vadeli yabancı para birimi cinsinden kredi notunu “BB-” olarak teyit ederken, kredi notunun görünümünü ise “negatif”ten “durağan”a yükseltti.

 Yurtiçi veri gündemine baktığımızda seans başında Şubat ayı Kapasite Kullanım Oranı ve Reel Kesim Güven endeksi verileri açıklanacak.

 Yurtdışı veri gündeminde ise öğlen saatlerinde Almanya İfo İş İklimi Endeksi verisi seans sonlarına doğru ise ABD tarafında Öncü göstergeleri takip edeceğiz.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Asya piyasalarının genelinde zayıf görünüm hakimken, Çin merkez bankası gösterge faizinde herhangi bir değişikliğe gitmedi. Avrupa piyasaları da ABD 10 yıllık tahvil faizlerindeki artışın etkisiyle negatif başlangıç yapması bekleniyor. Amerika vadelileri ise Cuma seans kapanışı sonrası aşağıda işlem görüyor.

 EUR/USD ise, Cuma yükseliş trend kanalı alt bandı 1,2110 üzerinde kapatmayı başardı. Trend kanalı içinde işlem görmeye devam etmesi halinde yukarı yönlü hareketlerin devamını görebileceğimiz paritede 1,2175’i direnç olarak takip edeceğiz. Olası geri çekilmelerde ise 1,2095 destek olarak izlenebilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN