Model Portföy / Yatırım Finansman – (21.10.2021)

Piyasalarda Dün…

 Endeks dün güne pozitif açılışla başlamasının ardından 1438,0 seviyesine kadar yükseliş kaydetti. Seans sonlarına doğru bir miktar satışla karşılaşan BIST100, günü %0,21 değer kazancıyla 1432,8 puanla kapattı. Öğleden sonra açıklanacak olan TCMB faiz kararı öncesi yatay bir seyir izleyeceğimiz endekste 1425,0’i destek olarak izleyeceğiz. Bu seviye altında 1417,0’e düşüş devam edebilir. Olası yükselişlerde ise 1438,0 ilk direnç olmak üzere 1447,0- 1457,0 bandı yeniden hedeflenebilir.

 Dolar/TL ise, 9,20 seviyesine kadar geri çekilmesinin ardından yeniden toparlanma çabası içinde. Bugün açıklanacak olan TCMB faiz kararı öncesi sakin bir seyir izleyebileceğimiz kurda 9,2750’i direnç olarak takip edeceğiz. Bu seviye üzerinde kalınması halinde yeniden 9,37-9,40 bandına yükseliş devam edebilir. Faiz oranlarında değişikliğe gidilmemesi halinde 9,20 ilk destek olmak üzere 9,00’a düşüş hız kazanabilir.

Bugünün Gündeminde …

 ABD Merkez Bankası Fed’in 12 bölgesel şubesinden oluşan analizlerle hazırlanan Bej Kitap raporunda, ABD ekonomisinin Eylül ve Ekim başında “ılımlı” seviyede büyüdüğü, ancak bazı bölgelerde büyüme hızının tedarik zincirinde yaşanan kırılmalar, işgücü kıtlığı ve delta varyantı sebebiyse yavaşladığı kaydedildi. Raporda, istihdamın artmasına rağmen, işgücü büyümesinin şirketlerin işçi bulma konusunda zorluk yaşaması sebebiyle baskılandığı açıklandı. Çoğu Fed bölgesinin artan mal ve hammadde talebi kaynaklı fiyat artışlarını bildirdiği belirtilen raporda, tedarik zinciri darboğazlarından kaynaklanan ürün sıkıntısı nedeniyle girdi maliyetlerindeki artışlara ilişkin sanayi sektörlerinde bildirimlerinin yaygın olduğu aktarıldı.

 Yurtiçi veri gündeminde öğlen saatlerinde TCMB faiz kararını açıklayacak. Piyasa beklentisi 50 baz puan indirime gidileceği yönünde.

 Yurtdışı veri gündeminde ise öğleden sonra ABD tarafında Haftalık İşsizlik Maaşı Başvuruları, Philadelphia Fed İmalat endeksi ve 2. El konut satışları verilerini takip edeceğiz.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar …

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Avrupa piyasaları üçüncü çeyrek bilançolarının açıklanmaya devam etmesiyle açılışta karışık bir seyir izlemesi bekleniyor. Asya piyasaları ise Evergrande hisselerinde yaşanan düşüşle negatif seyrediyor. Amerika vadelileri dünkü seans kapanışı sonrası aşağıda işlem görüyor.

 EUR/Dolar ise, 10 yıllık ABD tahvil faizlerinin yeniden 1,60 seviyesi üzerine çıkmasıyla bir süre güç kaybı yaşayabilir. 1,1630’u destek olarak takip edeceğimiz paritede bu seviye altında kalınması halinde 1,16’ya düşüş devam edebilir. Olası yükselişlerde ise 1,17 direnç olarak izlenebilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten