Model Portföy / Yatırım Finansman – (21.07.2020)

Piyasalarda Dün…

 Haftanın ilk işlem gününe zayıf başlasak da 119.750’ye kadar yükselen BIST100 endeksi dünü %0.42 yükselişle 119.280 seviyesinden kapattı. Yurtdışı piyasalarda kararsız görünüm sürüyor. Yeni zirvelere yakın seyretsek de S&P500 tarafında direnç kırma ihtimali güç. AB cephesinde ise pandemiye ilişkin pakette anlaşma sağlandı. 750 milyar Euro’luk paketin 390 milyar Euro tutarı hibe ve kalanı ise düşük faizli olmak üzere kredi şeklinde olacak. Bu nedenle bir süre Avrupa yukarı ABD yatay ya da negatif hareket izleyebiliriz. ABD’de bilanço döneminde kar beklentileri zayıf ve Covid-19 endişesi devam ediyor. Dışarıda bugün iyimser hava hakim. ABD vadeliler pozitif ve Asya piyasalarında da yükseliş ön planda. Bu çerçevede güne pozitif açılışla başlayabiliriz.

 Dolar/TL’de 6.87 direncine yakın seyrediyoruz. Dolar yurtdışı piyasalarda kayıplarda olsa da TL üzerinde hala gerileyen rezervler ve faiz baskısı var. Bu da 6.87 aşılmasa bile altına sert bir hareket gelmesini engelliyor. Bu hafta TCMB’den yeni bir faiz adımı beklenmezken, ZK’larda yapılan değişikliğin de etkisini görmedik.

Bugünün Gündeminde …

 Dışarıda veri akışında gündem sakin. Avrupa’da 750 milyar Euro tutarındaki pakete ilişkin görüşmeler devam edecek. Piyasa bu tarafta iyimser senaryoya daha yakın. Son geçen haberler şerh düşen dört ülkenin de ikna edildiği yönünde. Yarın bu taraftaki haber akışı izlenecek. ABD’de de veri akışı yoğun değil. Salgın riskinin yüksek olduğu ülkede haber akışı piyasaları yönlendirecektir. Tabi bir de seçim fiyatlamasına giriyor piyasa. Yakın dönemde ABD’de finansallar da piyasayı yönlendirecektir.

 İçeride önemli bir haber akışı yer almazken dış piyasalarla paralel seyri korumaya devam edeceğiz.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar …

 ABD borsalarında yukarı hareket devam ederken S&P500 bir önceki zirve bölgesi olan 3250 direncinde. Bu seviye üzerindeki her hareketin içeriyi de destekleyeceğini söyleyebiliriz. Avrupa tahvillerinde de anlaşma haberi sonrası yükseliş gördük. Bunu da pozitif olarak değerlendirebiliriz.

 1.1450 – 1.1500 direnç bandında zorlanma gösteren EUR/USD paritesi 1.15’i aştığı takdirde yukarı hareketini hızlandırabilir. Gündem veri akışından çok, 750 milyar Euro tutarındaki paketin içeriğiyle şekilleniyor. 1.1500 üzerinde Euro için yeni bir yükseliş trendinden söz edebiliriz. Teknik anlamda da diplerin toparlanması destekleyici.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN