Model Portföy / Yatırım Finansman – (20.05.2020)

Piyasalarda Dün…

 Haftanın ilk iş gününe pozitif açılışla başlayan endeks, seans başlarında gelen güçlü alımlarla yükseliş trendine devam etti. 100 günlük hareketli ortalama üzerinde tutunmayı başaran BIST100, günü %2,2 değer kazancıyla 101,983 puanla kapattı. Yukarı yönlü hareketlerin devamını beklediğimiz endekste, 102,300 direnci üzerinde kalınmasıyla 103,600’e doğru yükseliş ivme kazanabilir. Olası kar satışlarında ise 101,400 ilk destek olmak üzere 100,800’e geri çekilme devam edebilir.

 Dolar/TL ise, hafta başında da belirttiğimiz 50 günlük hareketli ortalama 6,7660’in de altına geri çekilme yaşadı. Ancak bu seviye üzerinde tutunmayı başaran kurda, sakin bir seyir hakim. 6,8325’i direnç olarak takip edeceğimiz Dolar/TL’de bu seviye üzerinde 6,8760’a tepki yükselişleri görülebilir. Olası geri çekilmenin devamı halinde ise 6,7660 desteği altında 6,62’ye düşüş hız kazanabilir.

Bugünün Gündeminde …

 Dünya Bankası, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele kapsamında gelişmekte olan 100 ülkeye acil durum desteği sağladığını duyurdu. Bankadan yapılan açıklamada, ülkelerin ekonomik toparlanmalarına yardımcı olmak ve sağlık sistemlerini güçlendirmek amacıyla mart ayından bu yana rekor düzeyde destek sağlandığı belirtildi.

 Yurtiçi veri gündemine baktığımızda seans başlarında Mayıs ayı Tüketici Güveni verisi açıklanacak. Seans sonlarına doğru ise Merkezi Hükümet Borç stoğu verisini takip edeceğiz.

 Yurtdışı veri gündeminde ise, öğlen saatlerinde Euro Bölgesi Nisan ayı TUFE verisi açıklanacak. Önceki dönem %0,7 olarak gerçekleşen veride piyasa beklentisi %0,4. Seans onlarına doğru ise gene Euro Bölgesi Tüketici Güveni verisini takip ediyor olacağız.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar …

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Avrupa piyasaları hafta başında oluşan ılımlı havanın bira az olsun değişmesiyle açılışta karışık bir seyir izleyebilir. Asya piyasaları da Çin Merkez Bankası BOC’un faiz oranlarında değişikliğe gitmemesi ile Shangai ve Hong Kong endeksleri hariç pozitif hava hakim. Amerika vadelileri ise Pazartesi seans kapanışı itibariyle hafif negatif seyrediyor.

 EUR/USD ise, toparlanma hafta başından itibaren devam ediyor. Dün 1,0976’a kadar yükseliş kaydeden parite an itibariyle de 100 günlük hareketli ortalama 1,0950 üzerinde tutunmaya çalışıyor. Bu seviyenin üzerinde kalınması halinde yukarı yönlü hareketlerin hız kazanacağı Eur/Dolar’da 1,1025 sonraki direnç olarak izlenilebilir. Olası geri çekilmelerde ise 50 günlük hareketli ortalama 1,09 destek olarak izlenilebilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN