Model Portföy / Yatırım Finansman – (20.04.2020)

Piyasalarda Cuma Günü…

 Geçtiğimiz haftanın son işlem gününe pozitif açılışla başlayan endeks, seans başından itibaren güçlü duruşunu korumayı başardı ve haftayı %2,02 değer kazancıyla 98,179 puanla kapattı. Böylelikle BIST100 endeksi dört hafta üst üste pozitif kapanış gerçekleştirdi. 99,000’i ilk direnç olarak izleyeceğimiz endekste, 100,500-100,700 bandı sonraki hedef olarak takip edilebilir. Olası kar satışları karşısında ise 97,600 ilk destek olmak üzere 96,700’e doğru geri çekilme hız kazanabilir.

 Dolar/TL ise, 6,90 üzerinde tutunmayı başardı. An itibariyle 6,9330’dan işlem gören kur, 6,95’in üzerinde kalınmasıyla 6,99-7,00 bandında doğru yükseliş devam edebilir. Trend kanalı üst bandı 7,10 ise sonraki hedef olarak izlenilebilir. Olası geri çekilmelerde ise 6,90 desteği altında 6,8280’e geri çekilme hız kazanabilir.

Bugünün Gündeminde …

 Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Uysal, salgın hastalığın küresel ekonomiye ve Türkiye ekonomisine etkilerini yakından takip ettiklerini belirterek, “Merkez bankalarıyla mevcut iş birliğimizi güçlendirmek ve yeni swap anlaşmaları tesis etmek amaçlı görüşmeler de yapıyoruz.” dedi. Bu durumda olası bir anlaşma ile ülkeye döviz girdisi sağlanabilir.

 Yurtiçi veri gündemine baktığımızda seans sonlarına doğru Merkezi Hükümet Borç stoğu verisi açıklanacak. Önceki dönem 1,4mlr TL olarak gerçekleşmişti.

 Yurtdışı veri gündemine baktığımızda ise öğlen saatlerinde Euro Bölgesi Şubat ayı Ticaret Dengesi ce Cari Hesap verilerini takip ediyor olacağız.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar …

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Avrupa piyasaları petrol fiyatlarındaki düşüş ve koronavirüs salgınında vakalarda değişiklik olmamasına rağmen açılışta pozitif olması bekleniyor. Asya piyasalarında ise petrolde düşüşün yanı sıra Çin’in kredi faiz oranlarını düşürmesi ile karışık bir seyir hakim. Amerika vadelileri ise Cuma seans kapanışı sonrası pozitif hava hakim.

 EUR/USD ise, doların diğer ülke para birimleri karşısında güç kazanmayı devam etmesiyle zayıf görünüm devam ediyor. Cuma 22 günlük hareketli ortalama 1,0890’ı geçemeyerek geri çekilen parite an itibariyle 1,0843’den işlem görüyor. 1,0830 desteği altında kalınması ile geri çekilmenin hız kazanacağı Euro/Dolar’da 1,0790 sonraki destek olarak izlenilebilir. Olası yukarı yönlü tepki denemelerinde ise 1,0898’i direnç olarak izleyeceğiz.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN