Model Portföy / Yatırım Finansman – (2.12.2020)

Piyasalarda Dün…

 Dün, güne pozitif açılışla başlayan endeks, 1300,0 direnci üzerinde tutunmayı başardı ve günü %3,25 değer kazancıyla 1325,3 puanla kapattı. Özellikle banka endeksinin güçlü duruşuyla kayıpların bir bölümünü geri alan BIST100’de, global piyasaların da etkisiyle bir miktar negatif açılış görebiliriz. Bu durumda 1335,0 ilk direnç olmak üzere 1352,0 yeniden hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1310,0’u destek olarak izleyeceğiz. Bu seviyenin altında kalınması halinde ise 1300,0’e düşüş devam edebilir.

 Dolar/TL ise dün düşüş trend direnci 7,84’ün üzerinde kalarak 7,91 seviyesine kadar tırmandı. Ardından geri çekilme görülen kurda an itibariyle işlemler 7,8260’dan gerçekleşmekte. 7,80’i destek olarak takip edeceğimiz kurda, bu seviyenin altında kalınması halinde 100 günlük hareketli ortalama 7,62’e düşüş hız kazanabilir. Olası yükselişlerde ise 7,8430 üzerinde yeniden 7,91- 7,93 bandı hedeflenebilir.

Bugünün Gündeminde…

 Fed Başkanı Jerome Powell Bankacılık Komitesi’nde yaptığı konuşmada, “Ekonomik toparlanma sürüyor ama iyileşmenin hızı durağanlaştı. Aşı haberleri olumlu ancak büyük zorluklar ve belirsizlikler var. Fed, kredi programlarına ayrılan fonların kullanılmayan kısmını geri verecek” diye konuştu. Bunun yanında ABD Senatosu Çoğunluk Lideri Mitch McConnell koronavirüs salgınının etkileriyle mücadele için yeni teşvik paketi teklifinde bulundu. Hazine Bakanı Mnuchin ve Fed Başkanı Powell da teklife destek verdiler.

 Yurtdışı veri gündemine baktığımızda, seans başında Almanya Perakende Satışları, ardından Euro Bölgesi İşsizlik Oranı verisi açıklanacak. Seans sonlarına doğru ise ABD Özel Sektör istihdam datası yayınlanacak. Seans kapanışında Fed başkanı Powell’ın açıklamalarını takip edeceğiz.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Avustralya GSYH beklentilerin üzerinde gerçekleşmesi ve Biden’ın Çin’e uygulanan gümrük tarifelerini hemen kaldırmayacağı açıklamaları Asya piyasalarında karışık bir seyre maruz bıraktı. Avrupa piyasaları açılışta hafif negatif olması beklenirken, Amerika vadelileri dünkü seans kapanışı sonrası satıcılı seyrediyor.

 EUR/USD ise Mart ayından beri en yüksek artışı kaydederek (%1,2), 1,2070 seviyesinden işlem görmekte. Paritede artık yeni zirveler göreceğimiz döneme girmenin yanı sıra 1,20 seviyesi üzerinde kalındığı sürece trend kanalı üst bandı 1,2265 sonraki hedef olarak izlenebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1,20’i destek olarak takip edeceğiz.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN