Model Portföy / Yatırım Finansman – (2.04.2021)

Piyasalarda Dün…

 Dün güne pozitif açılışla başlayan endeks, seans başlarında görülen güçlü alımlarla beraber 1400,0 üzerinde tutunmayı başardı ve günü %2,5 değer kazancıyla 1426,5 puanla kapattı. İşlem hacminin aylık ortalamaya göre düşük kalmasına karşın tepki alımlarının devamını görebileceğimiz endekste 1432,0’i direnç olarak izleyeceğiz. Bu seviye üzerinde kalınması halinde ise sırasıyla 1450,0-1470,0 sonraki hedefler olarak takip edilebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1415,0 ilk destek olmak üzere 1390,0’a düşüş devam edebilir.

 Dolar/TL ise, Çarşamba gününden itibaren %4’e yakın kayıp yaşadı. Dolar endeksinde ve ABD on yıllık tahvil faizlerinde görülen geri çekilmenin kurdaki zayıflığa katkı sağlaması ile 8,10’a kadar düşüş kaydeden kurda 10 günlük hareketli ortalama 8,07’i destek olarak izleyeceğiz. Bu seviyenin altında kalınması halinde ise 8,00’e geri çekilme hız kazanabilir. Olası yükselişlerde ise 8,20 direnç olarak takip edilebilir.

Bugünün Gündeminde…

 ABD Başkanı Joe Biden, ilk kabine toplantısını Beyaz Saray’da gerçekleştirdi. Dün, Pittsburgh’da altyapı planını açıkladığını anımsatan Biden, bu programın uygulanması için kabinesindeki 5 bakana çeşitli görevler verdiklerini ifade etti ve bakanlıkların harcamalarında Amerikan üretimi malların alımına da öncelik verilmesi gerektiğini söyledi.

 OPEC+ Biden yönetiminin Suudi Arabistan’a enerjiyi uygun fiyatlı tutma çağrısının ardından, Mayıs ayından itibaren petrol üretim kesintilerini kademeli olarak hafifletme kararı aldı. OPEC+, üretim kesintilerini Mayıs’ta günde 350.000 varil, Haziran’da 350.000 varil ve Temmuz’da günde 400.000 varil daha azaltmayı kabul etti. Kararın ardından petrol fiyatlarında yükseliş görüldü. Birçok piyasa katılımcısı üretim kotalarının bir ay daha sabit tutulmasını bekliyordu.

 Yurtdışı veri gündemine baktığımızda öğleden sonra ABD tarafında ortalama saatlik kazançlar, tarım dışı istihdam ve mart ayı işsizlik oranı verilerini takip edeceğiz.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Asya piyasaları ABD’nin alt yapı paketinin görüşülmeye başlanması ve 10 yıllık tahvil faizlerindeki geri çekilmenin de desteğiyle yükselişini sürdürüyor. Amerika vadelileri dünkü seans kapanışı ardından pozitif seyretse de spot piyasa ve Avrupa’nın Almanya da dahil bazı endeksleri kapalı olacak.

 EUR/USD ise, dün beklenen toparlanma görüldü. 1,1745 üzerinde kalınmasıyla yeniden trend kanalı içine giren paritede 1,1791’i direnç olarak izleyeceğiz. Bu seviye üzerinde kalınması halinde ise 1,1866 sonraki hedef olarak takip edilebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1,1740 destek olarak izlenebilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN