Model Portföy / Yatırım Finansman – (19.10.2021)

Piyasalarda Dün…

 Haftanın ilk iş gününe hafif pozitif açılışla başlayan endeks, seans başından itibaren güçlü duruşunu korudu. Son bir ay sonra ilk kez 100 günlük hareketli ortalama üzerinde kapatmayı başaran BIST100 günü %0,58 değer kazancıyla 1417,7 puanla tamamladı. Yukarı yönlü hareketlerin devamını beklediğimiz endekste 1423,0’ü direnç olarak takip edeceğiz. Bu seviye üzerinde kalınması halinde 1432,0 yeniden hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1407,0 ilk destek olmak üzere 1400,0’e düşüş devam edebilir.

 Dolar/TL ise, yükseliş trend kanalı üst bandı 9,37’i test etti. Teknik göstergelerin aşırı alım bölgesinde hareket ettiği kurda bir miktar düzeltme hareketi görülebilir. 9,3250’i destek olarak takip edeceğimiz Dolar/TL’de, bu seviye altında kalınması halinde 9,28’e düşüş hız kazanabilir. Olası yükselişlerde ise 9,37 üzerinde 9,40- 9,42 bandı sonraki hedef olarak izlenebilir.

Bugünün Gündeminde …

 Dün akşam saatlerinde Türkiye ile ABD arasında yaşanan F-35 krizinde yeni bir gelişme yaşandı. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, ABD Savunma Bakanlığının F-35 anlaşmazlığının çözümü için Türkiye ile istişareler yürüttüğünü açıkladı. Bunun yanında geçtiğimiz günlerde 1,4mlr dolar karşılığında F-16 alımı için başvuruda bulunulduğunu açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hitaben Amerika Birleşik Devletleri, Türkiye’nin F-16 taleplerine herhangi bir finansman teklifinde bulunmadığını belirtti.

 ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, ülkenin borç limitinin aşılmaması için uygulamaya konulan bazı olağanüstü tedbirlerin 3 Aralık’a kadar uzatılacağını bildirdi. Yellen, ABD’nin kredisini korumak amacıyla harekete geçmesi için Kongre’ye bir kez daha çağrıda bulundu. Borç limiti, ABD hükümetinin borçlarını ödemek için ödünç alabileceği para miktarının üst sınırı anlamına geliyor. Federal hükümet, tarihi bir temerrüde yol açabilecek 28,4 trilyon dolarlık borç limitine ulaşma tehdidiyle karşı karşıya bulunuyordu.

 Yurtdışı veri gündeminde öğleden sonra ABD Konut Başlangıçları verisi açıklanacak.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar …

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Avrupa piyasaları global piyasalarda görülen üçüncü çeyrek bilanço fiyatlamalarına paralel açılışla pozitif olması bekleniyor. Asya piyasaları da teknoloji hisseleri önderliğinde olumlu görünüm sergiliyor. Amerika vadelileri ise dünkü seans kapanışı sonrası yukarıda işlem görüyor.

 EUR/Dolar ise, ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin 1,60 seviyesi altında gerilemesiyle yukarı yönlü hareketine devam ediyor. Düşüş trend direnci 1,1615’in üzerinde tutunmayı başaran paritede 50 günlük hareketli ortalama 1,17 sonraki hedef olarak takip edilebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1,1615 ilk destek olmak üzere 1,1584’e düşüş devam edebilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten