Model Portföy / Yatırım Finansman – (19.03.2020)

Piyasalarda Dün…

 BIST100 endeksi dün güne satıcılı başlamasına rağmen, seans başında toparlanma eğilimi gösterdi. Ancak gün içinde alımların zayıflamasıyla geri çekilen endeks, günü %1,38 değer kaybıyla 85,576 puanla kapattı. Global satış dalgasının devam etmesiyle negatif açılış beklediğimiz BIST100’de, 84,300 ilk destek olmak üzere, bu seviyenin altında yeniden 82,000’lere doğru geri çekilme hız kazanabilir. Olası tepki alımlarında ise 86,100 ilk direnç olarak takip edilebilir.

 Dolar/TL ise dün güne negatif başladı. Seans boyunca yatay bir bantta dalgalanan kur, günü %0,18 değer kaybıyla 6,4590 seviyesinden tamamladı. Yurtdışı piyasalarda ise dün, beş günlük hareketli ortalama 6,3930 üzerinde tutunmayı başaran Dolar/TL, an itibariyle 6,4980’den işlem görüyor. 6,50 seviyesi üzerinde kalınması halinde 6,55-6,58 bandında doğru yükseliş devam edebilir. Daha önce de görülen düzeltme hareketleri sonrası yeni zirve hedefini vir süre daha görebiliriz. Bir sonraki düzeltme hareketinde 6,4450’i destek olarak takip edeceğiz.

Bugünün Gündeminde …

 ECB piyasaları sakinleştirmek ve koronavirüs etkileriyle mücadele eden Euro Bölgesi ekonomisini korumak için 750 milyar euro (820 milyar dolar) tutarında ek acil tahvil alım programı başlattı. Program AMB pandeminin kriz safhasının geçtiğine karar verene ve en az bu yılın sonuna kadar sürecek. Banka varlık alımlarıyla ilgili belirlediği limitleri arttırmayı ilerleyen zamanda değerlendirecek.

 Yurtdışı veri gündeminde baktığımızda, öğleden sonra ABD tarafında Cari Hesap, İşsizlik Haklarından Yararlanma ve Philadelphia Fed İmalat Endeksi verileri açıklanacak. Cari hesapta açığın gerilemesi beklenirken, önceki dönem 36,7 olarak gerçekleşen İmalat endeksinin 10’a inmesi bekleniyor.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar …

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Asya piyasalarında bu kez de Güney Kore endeksi öncülüğünde kayıplar yaşandı. Ayrıca kapatılan Filipin endeksinin yeniden açılması %12’lere varan kayıplar yaşanmasına neden oldu. Avrupa piyasaları da açılışta satıcılı olması beklenirken, Amerika vadelileri dünkü seans kapanışı ardından satıcılı seyrediyor.

 EUR/USD ise, 1,1068 desteğinin altında kalarak, dün 1,08’e kadar geri çekildi. An itibariyle 1,09’da işlem gören paritede zayıf görünüm devam edilmesi muhtemel. Bir önceki dip seviyeler olan 1,0780’ler altında kalınması halinde ilk olarak 1,07, sonrasında ise 1,03’lere geri çekileme ivme kazanabilir. Yayılan virüsün büyük bölümünün Avrupa’yı etkilemesi Euro’da zayıf görünümün başlıca sebepleri arasında. Ancak ECB’nin ileride atacağı adımlar bu durumu tersine çevirmesi sürpriz olmayabilir. Tepki hareketlerinde 1,10’u direnç olarak izleyeceğiz.

ÜCRETSİZ MOBİL CANLI BORSA VERİSİ İÇİN TIKLAYIN!

Daha fazla hisse önerisi için: HisseOnerileri.Com
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin