Model Portföy / Yatırım Finansman – (19.02.2021)

Piyasalarda Dün…

 Endeks dün güne pozitif başlamasının ardından 1562,0 seviyesine kadar yükseliş kaydetti. Ancak bu seviye üzerinde tutunamayan BIST100 bir miktar geri çekilme yaşadı ve günü %0,38 değer kazancıyla 1546,4 puanla kapattı. Tüm kısa vadeli hareketli ortalamalar üzerinde kapatan BIST100 de yatay bir açılış görülebilir. Bu durumda 1553,0’ü direnç olarak takip edeceğiz. Bu seviyenin üzerinde kalınması halinde 1575,0 yeninden hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1532,0 ilk destek olmak üzere 1520,0’e düşüş hız kazanabilir.

 Dolar/TL ise, dün TCMB faiz kararı ardından sakin seyrini korumaya devam etti. 6,92 seviyesine kadar geri çekilen kur an itibariyle de 7,00 seviyesinden işlem görmekte. Bu seviye üzerinde kalınması halinde 22 günlük hareketli ortalama 7,15 seviyesine doğru düzeltme hareketi görülebilir. Olası geri çekilmelerde ise 6,90’ı destek olarak izleyeceğiz. Bu seviyenin altında 6,80-6,85 bandına düşüş devam edebilir.

Bugünün Gündeminde…

 ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Başkan Joe Biden’ın 1,9 trilyon dolarlık destek paketiyle ilgili olarak “Oluşan zararı karşılayabilmek için büyük bir pakete sahip olmak çok önemli. Daha azını yapmanın bedeli, daha fazlasını yapmaktan çok daha büyük olur” değerlendirmesini yaptı. Ayrıca destek paketi için de gelecek haftalarda yasallaşmasını beklediklerini belirten Yellen “Enflasyon 10 yıldan fazla bir süredir çok düşük ve bunun bir risk olduğunu biliyorsunuz. Ancak ABD Merkez Bankasının (Fed) bu riski ele alabilecek araçları var.” değerlendirmesinde bulundu.

 Yurtdışı veri gündemine baktığımızda seans başında Almanya ocak ayı UFE rakamı, ardından İmalat PMI verisini takip edeceğiz. Öğlen saatlerinde Euro Bölgesi Cari Denge ve PMI rakamları, seans sonlarına doğru ise ABD tarafında İmalat PMI ve 2. El Konut Satışları verileri açıklanacak.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Asya piyasalarında petrol fiyatlarındaki geri çekilme ile beraber Shanghai endeksi hariç zayıf görünüm hakim. Avrupa piyasaları ise açılışta yatay olması bekleniyor. Amerika vadelilerinde dünkü seans kapanış sonrası pozitif hava hakim.

 EUR/USD ise, beklenen tepkiyi göstererek 1,21 seviyesini test etti. Bu seviyenin üzerinde kalınması halinde yukarı yönlü hareketlerin devamını görebileceğimiz paritede 1,2190-1,22 bandı sonraki hedef olarak takip edilebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1,2060’ı destek olarak izleyeceğiz.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN