Model Portföy / Yatırım Finansman – (19.01.2022)

Piyasalarda Dün…

 Dün güne hafif satıcılı başlayan endeks, seans başlarında itibaren zayıf seyrini korudu. Seans sonlarına doğru global piyasalarında etkisiyle satışların derinleşmesi BIST100’de destek seviyelerinin altında kalmasında etkili oldu ve günü %5,08 değer kaybıyla 1979,8 puanla tamamladı. Endekste bir sonraki desteği 1960,0 seviyesinden takip edeceğiz. Bu seviye altında kalınması halinde 1940,0’a geri çekilme hız kazanabilir. Olası yükselişlerde 2000,0 ilk direnç olmak üzere 2040,0- 2050,0 bandı yeniden hedeflenebilir.

 Dolar/TL ise, dünkü yükseliş denemesinin ardından sakin seyir devam ediyor. 10 günlük hareketli ortalama 13,60’ı direnç olarak izleyeceğimiz kurda, bu seviye üzerinde kalınması halinde 13,90-13,95 bandı hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde 13,35 desteği altında 13,00-13,10 bandına düşüş hız kazanabilir.

Bugünün Gündeminde …

 ABD Dışişleri Bakanlığından bir yetkilinin yaptığı açıklamada, Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın 19-20 Ocak’ta Ukrayna ve Almanya’ya gerçekleştireceği resmi ziyaretlerin ardından Ukrayna krizine “diplomatik bir çıkış yolu” bulma umuduyla Cuma günü İsviçre’nin Cenevre kentinde Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüşeceğini duyurdu. Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, “Rusya’nın her an Ukrayna’ya saldırabileceği bir aşamadayız” diyerek Rusya’ya karşı tüm seçeneklerin masada olduğunu Rusya’nın “ağır ekonomik yaptırımlarla” karşılaşacağını ifade etti.

 Öğleden sonra gerçekleşecek kabine toplantısı öncesi TBMM Genel Kurulunda, Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu ile bazı kanunlarda kanun teklifi görüşmeleri devam edecek.

 Yurtdışı veri gündeminde seans başarında Almanya yıl sonu enflasyon verisi açıklanacak. Önceki dönem %5,2 olarak gerçekleşen verinin %0,1 artışla %5,3’e çıkması bekleniyor. Öğlen saatlerinde Euro Bölgesi Cari Denge verisi ve ardından ABD tarafında İnşaat İzinleri, Konut Başlangıçları verilerini takip edeceğiz.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar …

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Asya piyasaları, ABD piyasalarının akşam saatlerinde de satış baskısı altında kalmasıyla zayıf görünümünü sürdürüyor. Fed’in faiz artırımı beklentisi ve Rusya Ukrayna krizi Avrupa piyasaları üzerinde etkisini gösteriyor. Dax vadelisi %0,7 ekside işlem görüyor. Amerika vadelileri de dünkü seans kapanışı sonrası aşağıda işlem görüyor.

 EUR/Dolar ise, dün doların diğer ülke para birimleri karşısında değer kazanmasıyla sert düştü. 1,1317 üzerinde tutunmaya çalışan paritede 22 günlük hareketli ortalama 1,1343’ü direnç olarak izleyeceğiz. Bu seviye üzerinde kalınması halinde 1,1375’e yükseliş devam edebilir. Olası geri çekilmelerde 1,13 destek olarak takip edilebilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten