Model Portföy / Yatırım Finansman – (18.11.2020)

Piyasalarda Dün…

 Dün güne hafif satıcılı başlayan endeks, 1285,0 desteği altında kaldı. Seans sonlarına doğru yatay bir seyir izleyen BIST100 ardından yeniden bir satış dalgasıyla karşılaştı ve günü %2,57 değer kaybıyla 1259,72 puanla kapattı. Güne tepki alımlarıyla başlamasını beklediğimiz endekste, 1275,0’i direnç olarak izleyeceğiz. Bu seviyenin geçilmesi halinde ise 1293,0’e yükseliş hız kazanabilir. Olası kar satışlarının devamı halinde ise 1248,0’e geri çekilme devam edebilir.

 Dolar/TL ise TCMB faiz kararına az bir zaman kalmasıyla yatay seyrini devam ettiriyor. Dün 7,80’e kadar yükseliş kaydetse de ardından geri çekilme görülen kur an itibariyle de 7,7’den işlem görmekte. Bu seviyenin altında kalınması halinde 7,60’a düşüş devam edebilir. Olası yükselişlerde ise 7,80’i direnç olarak izleyeceğiz.

Bugünün Gündeminde…

 Cumhurbaşkanı Erdoğan, koronavirüs salgınıyla mücadeleye ilişkin yeni tedbirleri açıkladı. Buna göre, hafta sonu 10.00-20.00 saatleri dışında sokağa çıkma yasağı uygulanacak, eğitim yıl sonuna kadar online yapılacak, AVM ve iş yerlerinin çalışma süreleri sınırlandırılacak.

 Fed Başkanı Jerome Powell ve Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde koronavirüs salgının yayılımı ve etkileri üzerine yeni uyarılarda bulundu. Powell, koronavirüs vakalarında yaşanan artışın ABD ekonomisindeki toparlanma sürecine zarar verdiği konusunda uyarıda bulunurken, toparlanmanın hız kestiğini ifade etti. Lagarde ise koronavirüs pandemisine bağlı olarak ortaya çıkan ekonomik krizin, bir finansal krize evrilmemesini sağlamanın, politik yapıcıların önündeki en büyük zorluk olduğunu söyledi.

 Yurtdışı veri gündemine baktığımızda öğlen saatlerinde Euro Bölgesi ekim ayı TUFE verisi açıklanacak. Ardından ABD tarafında İnşaat izinleri verisini takip edeceğiz. Seans kapanışından sonra ise ECB başkanı Lagarde’ın açıklamalarını izleyeceğiz.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Asya piyasaları Japonya ihracat verilerinin beklentilerin üzerinde gelmesiyle karışık bir seyir izliyor. Avrupa piyasaları da salgındaki vaka sayılarının artmasıyla açılışta hafif satıcılı olması bekleniyor. Amerika vadelileri ise dünkü seans kapanışı sonrası Nasdaq hariç hafif pozitif seyrediyor.

 EUR/USD’da yatay seyir devam ediyor. Dün 1,1894’e kadar yükseliş kaydeden parite an itibariyle bu seviyenin hemen altında işlem görmekte. 1,1908’i direnç olarak izleyeceğimiz paritede bu seviyenin geçilmesi halinde 1,20-1,2020 bandı sonraki hedef olarak izlenebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1,1830 ilk destek olmak üzere 1,1765’e düşüş devam edebilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN