Model Portföy / Yatırım Finansman – (18.10.2021)

Piyasalarda Cuma Günü…

 Geçtiğimiz haftanın son işlem gününe pozitif açılışla başlayan endeks, seans başında 1421,0 seviyesine kadar yükseliş kaydetti. Ancak bu seviye üzerinde tutunamayan BIST100 satış baskısıyla karşılaştı ve günü %0,16 değer kaybıyla 1409,6 puanla tamamladı. 10 ve 22 günlük hareketli ortalamaların üzerinde kapanış gerçekleştirse de global piyasaların etkisiyle güne hafif negatif başlangıç yapmasını beklediğimiz endekste 1400,0 seviyesi üzerinde kalındığı taktirde 1423,0 seviyesi yeniden hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1400,0 desteği altında 1393,0’e düşüş devam edebilir.

 Dolar/TL ise, Cuma 9,28 seviyesini test etmesinin ardından güçlü duruşunu korumaya devam ediyor. 10 yıllık ABD tahvil faizlerinin yeniden 1,60 seviyesine çıkmasıyla yukarı yönlü hareketlerin devamını görebileceğimiz kurda, 9,30 direncini yakından takip edeceğiz. Bu seviye üzerinde kalınması halinde 9,35- 9,37 bandı sonraki hedef olarak izlenebilir. Olası geri çekilmelerde ise 9,18 ilk destek olmak üzere 9,00’a düşüş hız kazanabilir.

Bugünün Gündeminde …

 İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey bir panelde yaptığı konuşmada yetkililerin enflasyonist güçleri durdurmanın yollarını aramaları gerektiğini söyledi. Bailey, yüksek enerji maliyetlerinin fiyat baskılarının süreceği anlamına geldiği uyarısında bulunarak, faiz artırımı için zemini güçlendirdi. BOE Para Politikası Komitesi’nin en şahin üyesi olarak görülen Michael Saunders, bu ay yakın bir zamanda faiz artırımı için sinyallerin güçlendirilebileceğini söyledi.

 Yurtdışı veri gündeminde öğleden sonra eylül ayı sanayi üretimi ve kapasite kullanım oranı verileri açıklanacak. Sanayi üretiminde bir miktar düşüş beklenirken, kapasite kullanım oranında artış beklenmekte.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar …

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, küresel enflasyon beklentilerin yeniden alevlenmesi ile Avrupa piyasaları açılışta hafifi negatif olması bekleniyor. Dax vadelisi %0,3 aşağıda işlem görüyor. Asya piyasaları da genel olarak zayıf seyrederken, Amerika vadelileri Cuma seans kapanışı sonrası karışık bir seyir izliyor.

 EUR/Dolar ise, ABD 10 yıllık tahvil faizlerindeki yükselişle beraber Dolar endeksinde görülen güç kazanımıyla yeniden düşüş yaşıyor. 10 günlük hareketli ortalama 1,1573 desteğini yakından takip edeceğimiz paritede, bu seviye altında kalınması halinde 1,1525’e düşüş hız kazanabilir. Olası yükselişlerde ise 1,1630 direnç olarak izlenebilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten