Model Portföy / Yatırım Finansman – (18.03.2020)

Piyasalarda Dün…

 Dün güne pozitif açılışla başlayan endeks, seans başında gelen satışlarla yeniden geri çekilme yaşadı. 2017 yılı başlarında görülen 82,000 seviyelerine kadar düşüş yaşayan endeks, sonrasında toparlanma gösterdi ve günü %1,26 değer kaybıyla 86,777 seviyesinden tamamladı. Global piyasaların baskı unsuru oluşturmaya devam ettiği BIST100’de 84,000’i destek olarak takip edeceğiz. Bu seviyenin altında kalınması halinde ise yeniden 82,000’ler gündeme gelebilir. Olası tepki alımlarında ise 88,800 ilk hedef olarak takip edilebilir.

 Dolar/TL ise dün güne pozitif başladı. Yükseliş trend kanalı içinde hareket etmeye devam eden kur, günü %0,90 değer kazancıyla 6,4710 seviyesinden tamamladı. Yurtdışı piyasalarda ise dün 6,50 direncini test eden Dolar/TL, bu seviyenin üzerinde kalamayarak geri çekildi. An itibariyle de 6,4260’dan işlem gören kurda, 6,50’nin yeniden test edilmesi halinde 6,55 sonraki hedef olarak takip edilebilir. Olası geri çekilmelerde ise 6,38-6,40 bandında doğru düşüş görülebilir.

Bugünün Gündeminde …

 ABD Merkez Bankası (Fed), hane halkı ve işletmelerin kredi ihtiyaçlarını desteklemek için Piyasa Yapıcılara Tanınan Kredi Kolaylığı (PDCF) uygulamasını başlatacağını duyurdu. Söz konusu uygulama kapsamında, gecelik ve 90 güne kadar vadeli finansman sunulacağının belirtildiği açıklamada, uygulamanın 20 Mart’ta başlayacağı, 6 ay boyunca geçerli olacağı ve şartlara uygun olarak uzatılabileceği bildirildi.

 Yurtdışı veri gündeminde baktığımızda, öğlen saaterinde Euro Bölgesi Şubat ayı TUFE verisi yayınlanacak. Piyasa herhangi bir değişiklik olmasını beklemiyor. Seans sonlarına doğru ise ABD tarafında İnşaat izinleri açıklanacak.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar …

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Asya piyasalarında Avustralya endeksi öncülüğünde negatif görünüm devam ediyor. Avrupa piyasaları da açılışta satıcılı olması beklenirken, Amerika vadelilerinde dünkü seans kapanışı sonrası negatif hava hakim

 EUR/USD ise, dün dolarda yaşanan sert yükseliş sonrası 1,0955’e kadar geri çekildi. 22, 50 ve 100 günlük hareketli ortalama 1,1067 üzerinde kalınamadığı sürece zayıf görünümün devam edeceği paritede 1,09’a düşüş görülebilir. Olası yükselişlerde ise 1,1114 trend direnci üzerinde yeniden 1,15’ler hedeflenebilir. Bu durum ECB ve Fed’den gelebilecek olası açıklamalar karşısında gerçekleşebileceği gibi ekonomik göstergelerde yakından takip edilmeli.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN