Model Portföy / Yatırım Finansman – (18.02.2021)

Piyasalarda Dün…

 Dün güne pozitif açılışla başlayan endeks, seans başında alımların zayıf kalmasıyla geri çekildi. Seans sonlarına doğru 1530,0 desteğine geri çekilmiş olsa da toparlanmayı başaran BIST100 günü %0,14 değer kaybıyla 1540,5 puanla kapattı. 22 günlük hareketli ortalama üzerinde tutunmaya devam eden endekste hafif pozitif bir başlangıç görebiliriz. Alımların güç kazanması halinde 1553,0 ilk direnç olarak takip edilebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1530,0 ilk destek olmak üzere 1520,0’e düşüş devam edebilir.

 Dolar/TL ise, dün doların diğer ülke para birimlerine karşı değer kazanmasıyla 7,05 seviyesine kadar yükseliş kaydetti. Ancak 7,00 üzerinde kalıcı olamayan kur tekrar geri çekildi. Bugün açıklanacak olan TCMB faiz kararı öncesi sakin bir seyir görebileceğimiz kurda, herhangi bir sürpriz yaşanmaması halinde zayıf görünüm bir süre daha devam edebilir. Bu durumda 6,90’ı destek olarak izleyeceğiz. Yukarı yönlü hareketlerde ise 7,00 direnç olarak takip edilebilir.

Bugünün Gündeminde…

 ABD Merkez Bankasının (Fed) son toplantısına ait tutanaklar, ülkedeki ekonomik koşulların uzun vadeli hedeflerin uzağında olduğunu ve hedeflere ulaşılıncaya kadar destekleyici politika duruşunun devam etmesi gerektiğini ortaya koydu. Tutanaklarda, ekonominin hedeflerden uzak olmasıyla önemli ilerlemenin sağlanmasının biraz zaman alacağı kaydedildi. Fed’in bilançosundaki genişlemenin finansal koşulları önemli ölçüde rahatlattığına ve ekonomiye destek sağladığına dikkat çekildi.

 Yurtiçi veri gündeminde öğleden sonra TCMB faiz kararını açıklayacak. Piyasa herhangi bir değişiklik beklemiyor.

 Yurtdışı veri gündeminde ise seans sonlarına doğru ABD tarafında ocak ayı İnşaat İzinleri, Haftalık İşsizlik Maaşı Başvuruları ve Philadelphia Fed İmalat Endeksi verileri açıklanacak.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Çin’de sonlanan yeni yıl tatili sonrası pozitif başlangıç görülmesinin yanı sıra diğer Asya piyasalarının genelinde zayıf bir görünüm hakim. Avrupa piyasaları da ABD tahvil faizlerindeki yükselişin ardından son günlerde görülen zayıf seyrini devam ettirebilir. ABD vadelileri ise dünkü seans kapanışı sonrası Nasdaq hariç yukarıda işlem görüyor.

 EUR/USD ise, dün 1,2023 seviyesine kadar geri çekilmesinin zayıf seyrini sürdürüyor. Yukarı yönlü hareketlerin devamı için yükseliş trend kanalı alt bandı 1,21’in üzerine yeniden kalınması gerekmekte. 1,21’in geçilmesi halinde 1,23-1,2350 bandı sonraki hedef olarak takip edilebilir. Olası geri çekilmelerde ise 100 günlük hareketli ortalama 1,20 destek olarak izlenebilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN