Model Portföy / Yatırım Finansman – (17.12.2021)

Piyasalarda Dün…

 Dün güne pozitif açılışla başlayan endeks, öğleden sonra açıklanan TCMB faiz kararına kadar yatar bir seyir izledi. Kararın ardından yeniden yükselişe geçen BIST100 endeksi tarihi hacim ve rekor seviyeyle günü %5,38 değer kazancıyla 2278,5 puanla kapattı. Güne yatay başlamasını beklediğimiz endekste 2300,0’ü direnç olarak izleyeceğiz. Bu seviye üzerinde kalınması halinde 2350,0 hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde ise 2250,0 ilk destek olmak üzere 2230,0’a düşüş hız kazanabilir.

 Dolar/TL ise, TMCB faizlerde 100 baz puan indirime gitmesiyle yükselişine devam etti. Dün 15,7480’i test eden kurda güçlü duruş devam ediyor. Bu seviyenin geçilmesi halinde 15,90-16,00 bandı sonraki hedef olarak izlenebilir. Olası geri çekilmelerde ise 15,57 ilk destek olmak üzere 15,20’e düşüş devam edebilir.

Bugünün Gündeminde …

 ABD Başkanı Joe Biden, 2 trilyon dolar büyüklüğündeki ekonomik paketin yıl sonuna kadar Kongre’den geçmeyebileceğini kaydetti. Açıklamasında, ekibi ve Senatör Manchin ile müzakerelerin devam ettiğini, bu anlaşmaların sonuçlanmasının zaman alabileceğini, Senato’da bir oylamaya gidilebilmesi için yasama değişikliklerinin hazırlanması ve tüm parlamentoya ait ve prosedürle ilgili adımların atılması gerektiğini belirtti.

 Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel, liderlerin enerji konusunda farklı görüşlerinin olduğunu ve AB Liderler Zirvesi’nde uzlaşı sağlanamadığını söyledi. Zirvede enerji fiyatlarındaki artışla ilgili oldukça uzun tartışmalar yaşandığını belirten Michel, bunun ciddi ve önemli bir konu olduğunu, Avrupa’da vatandaşların satın alma güçlerini ve işletmelerin rekabetçiliğini doğrudan etkilediğini anlattı.

 Yurtdışı veri gündeminde seans başında Almanya kasım ayı UFE rakamları açıklanacak. Öğlen saatlerinde IFO Beklenti endeksi, ardından Euro Bölgesi kasım ayı enflasyon verilerini takip edeceğiz. Enflasyon verisinde bir değişlik beklenmiyor.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar …

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Asya piyasalarının genelinde kar satışları hakim. Kospi ve Asx endekslerinde hafifi pozitif görünüm söz konusu. Avrupa piyasaları da açılışta negatif olması beklenirken, Amerika vadelileri dünkü seans kapanışına göre aşağıda işlem görüyor.

 EUR/Dolar ise, Fed kararı sonrası ECB de faizleri sabit bırakmasının ardından toparlanma gösterdi. Kararın ardından yapılan açıklamalar sonrası 1,1360 seviyesine kadar tırmanan paritede, bu seviyenin üzerinde kalınması halinde 1,15 seviyesi yeniden hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde 1,1292 desteği takip edilebilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten