Model Portföy / Yatırım Finansman – (17.03.2020)

Piyasalarda Dün…

 Haftanın ilk iş gününe negatif açılışla başlayan endeks, seans başından itibaren zayıf görünümünü sürdürdü. 2011 Kasım ayında gelen trend kanalı alt bandına kadar geri çekilen endeks, günü %8,07 değer kaybıyla 87,888 puanla kapattı. Trend desteği üzerinde kalınmasıyla yukarı yönlü tepki hareketlerini görebileceğimiz BIST100’de, 89,400 ilk direnç olarak izlenilebilir. Alımların güç kazanmasıyla ise 91,000’e doğru yükseliş ivme kazanabilir. Olası geri çekilmelerde ise 87,000 trend desteği altında 84,000’ler takip edilebilir.

 Dolar/TL ise dün güne pozitif başladı. Seans boyunca yükseliş kaydeden kur, günü %1,82 değer kazancıyla 6,4130 seviyesinden tamamladı. Yurtdışı piyasalarda ise dün 6,44’e kadar yükseliş gösteren Dolar/TL, an itibariyle bu seviyenin hemen altında işlem görse de, 6,50-6,52 bandına yükseliş denemeleri yeniden görülebilir. Olası geri çekilmelerde ise 6,4190 ilk destek olmak üzere 6,3680’i sonraki destek olarak takip edeceğiz.

Bugünün Gündeminde …

 ABD Başkanı Trump, yeni tip koronavirüs salgınını tamamen kontrol altına alınmasının temmuz ya da ağustosu bulabileceğini açıkladı. Kovid-19’a karşı aşı denemesinin ilkinin bdün yapıldığını bildiren Trump, “Bu tarihte en hızlı geliştirilen aşılardan biri.” dedi. Trump ayrıca ABD ekonomisinin resesyona girebeliceği sinyalini de verdi. Bunun yanında ABD’de Kovid-19 nedeniyle yaşanan can kaybı 85’e yükseldi. Vaka sayısı ise 4 bin 661 olarak belirtildi.

 Yurtdışı veri gündeminde baktığımızda, öğlen saatlerinde Almanya Zew Ekomomik Hissiyatı verisi açıklanacak. Önceki dönem 8,7 olarak gerçekleşen veride piyasa beklentisi -26,4. Seans sonlarına doğru ise ABD tarafında perkanede satışlar ve sanayi üretimi verileri yayınlanacak.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar …

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Asya piyasaları satıcılı seyrine devam ediyor. Filipinler borsası salgın nedeniyle kapalı. Avrupa piyasaları ise dünkü satışın ardından toparlanma beklenirken, Amerika vadelileri dünkü seans kapanışı ardından hafif negatif seyrediyor.

 EUR/USD ise, 100 günlük hareketli ortalama 1,1070 destek olarak çalışmaya devam ediyor. An itibariyle 1,1167 seviyesinden işlem gören paritede 1,1118 ilk destek olarak izlenilebilir. Ancak ABD tarafında bugün açıklanacak olan perakende satışlar ve sanayi üretimi verilerinde sürpriz bir oynama gerçekleşmesi halinde paritede sert hareketler görülebilir. Bu durumda yukarı yönlü hareketlerde 1,1227 ilk direnç olmak üzere 1,1330’a doğru ivmelenme artabilir.

ÜCRETSİZ CANLI BORSA EKRANI İÇİN HEMEN TIKLAYIN!

Daha fazla hisse önerisi için: HisseOnerileri.Com
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin