Model Portföy / Yatırım Finansman – (17.02.2021)

Piyasalarda Dün…

 Endeks dün güne pozitif başlamasının ardından 1575,0 seviyesini test etti. Ancak bu seviye üzerinde kalamayarak kar satışlarıyla karşılaşan BIST100, günü %1,26 değer kaybıyla 1542,8 puanla kapattı. 22 günlük hareketli ortalama üzerinde kapanış gerçekleştirmesi ile gün yatay bir başlangıç yapmasını beklediğimiz endekste 1555,0’i direnç olarak takip edeceğiz. Bu seviyenin üzerinde kalınması halinde 1575,0-1582,0 bandı yeniden hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1535,0 ilk destek olmak üzere 1520,0’e düşüş devam edebilir.

 Dolar/TL ise, dün ağustos ayında görülen 6,89 seviyesine kadar geri çekildi. Ardından tepki yükselişleri görülen kur an itibariyle 7,00’den işlem görmekte. 10 günlük hareketli ortalama 7,04’ü direnç olarak takip edeceğimiz Dolar/TL’de, bu seviyenin geçilmesi halinde 7,20’ye yükseliş hız kazanabilir. Olası geri çekilmelerde ise 6,90’ı destek olarak izleyeceğiz.

Bugünün Gündeminde…

 ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde bir araya gelerek büyüme ve istihdamı teşvik edecek politika araçlarını görüştü. Açıklamada, söz konusu görüşmede, Yellen’ın yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınını sona erdirme, güçlü küresel ekonomik toparlanmayı destekleme, finansal istikrarı sürdürme ve iklim değişikliği tehdidi de dahil olmak üzere ortak öncelikleri ele aldığı aktarıldı.

 Bugün ve yarın NATO toplantısı gerçekleşecek. Alınan kararların ardından piyasalarda hareketlilik görülebilir.

 Yurtdışı veri gündemine baktığımızda seans sonlarına doğru ABD tarafında ocak ayı Perakende Satışlar, UFE, Sanayi Üretimi ve Kapasite Kullanım Oranı verileri açıklanacak. Perakende satışlarda artış beklenirken sanayi üretimi verisinde düşüş beklenmekte.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Asya piyasalarında karışık bir seyir hakim. Çin’in Shanghai endeksi kısa bir aradan yeniden açıldı. Son günlerde piyasalarda görülen pozitif havanın etkisiyle %1,0’lerin üzerinde işlem görmekte. Avrupa piyasaları açılışta yatay olması beklenirken, Amerika vadelileri dünkü seans kapanışı ardından hafif satıcılı seyrediyor.

 EUR/USD ise, dün 1,2170’e kadar yükseliş kaydetmesinin ardından geri çekildi. An itibariyle 22 günlük hareketli ortalama 1,21’in altında işlem gören paritede 1,2090’ı destek olarak izleyeceğiz. Bu seviyenin altında kalınması halinde 1,2050’e düşüş devam edebilir. Olası yükselişlerde ise 1,2150 direncini takip edeceğiz.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN