Model Portföy / Yatırım Finansman – (17.01.2022)

Piyasalarda Cuma Günü…

 Geçtiğimiz haftanın son işlem gününe yatay açılışla başlayan endeks, seans başlarından itibaren zayıf bir görünüm sergilemiş olsa da, ardından toparlanmayı başardı ve günü %0,11 değer kazancıyla 2072,9 puanla kapattı. Yükseliş trend kanalı içinde işlem görmeye devam eden endekste 2087,0’i direnç olarak izleyeceğiz. Bu seviye üzerinde kalınması halinde 2100,0 hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde ise 2050,0 ilk destek olmak üzere 2020,0’ye düşüş hız kazanabilir.

 Dolar/TL ise, 10 günlük hareketli ortalama 13,61 altında işlem görmeye devam ediyor. Bu seviyenin üzerinde kalınamadığı takdirde 13,12’ye geri çekilme devam edebilir. Olası yükselişlerde 13,61 üzerinde 13,95-14,00 bandı yeniden hedeflenebilir.

Bugünün Gündeminde …

 Çin Merkez Bankası (PBoC), bir yıl vadeli kredi faiz oranı ile yedi gün vadeli ters repo faiz oranını 10’ar baz puan indirdi. Böylelikle bir yıl vadeli kredi faiz oranının yüzde 2,95’ten yüzde 2,85’e, yedi gün vadeli ters repo anlaşmalarındaki faiz oranının da yüzde 2,2’den yüzde 2,1’e düşürüldüğü bildirildi. Faiz indirimi nedenleri arasında ekonominin son çeyrekte güçlü ihracatın desteğiyle beklentilerin üzerinde büyümesi ve zayıf tüketim ile emlak sektöründeki yavaşlamanın ekonomide soğumaya neden olması gösterilmekte.

 İş adamı Osman Kavala’nın yargılanmasına İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün devam edilecek. Kavala’nın yine duruşmaya katılmayacağı bildirildi. Avrupa Konseyi’nin icra organı olan Bakanlar Komitesi, Aralık ayı başında Osman Kavala hakkındaki AİHM kararına uymadığı gerekçesiyle Türkiye’ye karşı “ihlal prosedürü” başlatacağı yönünde bir ara karar almıştı. Karar kapsamında Komite, Türkiye’ye AİHM’in Kavala kararını nasıl uygulayacağını belirtmesi için 19 Ocak’a kadar süre vermişti.

 Yurtiçi veri gündeminde seans başlarında aralık ayı bütçe dengesi verisi açıklanacak.

 Yurtdışı veri gündeminde herhangi bir veri bulunmamakla beraber Amerika piyasaları vadeliler hariç kapalı olacak.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar …

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Avrupa piyasaları Çin’den gelen büyüme verisiyle beraber açılışta pozitif olması bekleniyor. Asya piyasalarında ise karışık seyir hakim. Amerika vadelileri Cuma seans kapanışı sonrası yatay seyretmekte.

 EUR/Dolar ise, geçtiğimiz hafta yükseliş trend kanalı üst bandı üzerinde işlem görmesine rağmen yeniden trend kanalı içini girdi. 1,1416’yı direnç olarak izleyeceğimiz paritede, bu seviye üzerinde kalınması halinde yeniden 1,1481 hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde 1,1380 ilk destek olmak üzere 1,1338’e düşüş hız kazanabilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten