Model Portföy / Yatırım Finansman – (16.07.2021)

Piyasalarda Dün…

 ABD borsalarında yüksek TÜFE ve ÜFE ile birlikte pandemi kaygıları da kar satışları getiriyor fakat ana trendler bozulmuş değil. Powell’ın yaptığı geçici enflasyon açıklamasını piyasa dostu okuyabiliriz. Dün içeride piyasalar kapalıyken S&P500’de satıcılı görünüm takip ettik. Bu sabah ise ABD vadelileri yatay seyirde. BİST’te bu sabah dengeli bir açılış görebiliriz. 200 günlük ortalamanın geçtiği 1373’ü ana direnç olarak takip edeceğiz. Geri çekilmede ise 1361 ve 1350 önemli destekler arasında.

 8.59’un altına geri çekilen Dolar/TL’de TL’de 8.55’in de altına çekilme isteği var. Opsiyon volatilitesinin de düşüş göstermesi TL için pozitif. 8.48 – 8.50 destek bölgesine doğru geri çekilme olağan görülebilir. TCMB karar metninde kritik bir yönlendirme görmedik fakat piyasa bazlı beklentiler ilk faiz indirimi için yıl sonunda daha fazla yoğunlaşıyor.

Bugünün Gündeminde…

 İçeride veri akışında 11:00’de merkezi yönetim bütçe dengesi takip edilecek. Ayrıca 14:30’da TCMB menkul kıymet istatistikleri izlenecek ve önceki hafta yabancının tahvil – hisse alım satım dengesini takip edeceğiz.

 Dışarıda Euro Bölgesi’nde Haziran ayı enflasyonu açıklanacak. Ayrıca ABD’de büyüme hesaplarında da kullanılan perakende satışlar verisi izlenebilir.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 ABD borsalarında rekorlardan gelen kar satışlarına karşın bu sabah vadelilerde toparlanma isteği var. Altının 1815’i kırması yükselişi beraberinde getirirken, reel faizlerdeki gerileme burada etkili. Temmuz ayının yarısını geride bırakırken, OPEC cephesinde de zaman azalıyor. Bu durum petrol fiyatlarını yeniden yukarı taşıyabilir.

 EURUSD’da 1.1790 desteğinin altına kalıcılık sağlayamadık. Powell’ın güvercin açıklaması paritede alım getirse de riskleri aşağı yönlü izlemeye devam ediyoruz. 1.1790 desteğinin altına doğru geri çekilmede 1.1700 hedefine doğru potansiyelin artacağını söyleyebiliriz. Bugünkü veri akışı parite için de önemli olacak.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten