Model Portföy / Yatırım Finansman – (16.02.2021)

Piyasalarda Dün…

 Haftanın ilk iş gününe pozitif açılışla başlayan endeks, seans başında yakaladığı yükseliş ivmesini korumayı başardı ve günü %1,56 değer kazancıyla 1562,5 puanla kapattı. 1560,0 üzerinde kapanış gerçekleşmesi ve global piyasaların da etkisiyle pozitif başlangıç beklediğimiz endekste 1574,0’ü ilk direnç olarak takip edeceğiz. Bu seviyenin üzerinde kalınması halinde 1580,0-1582,0 bandı yeninde hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1548,0’i destek olarak izleyeceğiz.

 Dolar/TL ise, daha önce de bahsettiğimiz 7,00 desteği altına dün sarkmayı başardı. An itibariyle 6,9470’den işlem gören kurda 6,90’ı ilk destek olarak takip edeceğiz. Bu seviyenin altında kalınması halinde 6,80- 6,85 bandına düşüş devam edebilir. Olası yükselişlerde ise 7,05 ilk direnç olmak üzere 22 günlük hareketli ortalama 7,22’ye doğru düzeltme hareketi görülebilir.

Bugünün Gündeminde…

 Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile telefonla görüştü. Görüşmede ikili ilişkilerin yanı sıra Bakan Çavuşoğlu ve Blinken, bazı bölgesel meseleler ile terörizmle mücadele, S-400, Suriye ve Doğu Akdeniz konularını da ele aldı. İki bakanın, ilerleyen günlerde gündemdeki tüm konuları daha ayrıntılı şekilde görüşme konusunda mutabık kaldığı bildirildi. Bunun yanında 17-18 Şubat tarihlerinde Nato toplantıları gerçekleşecek. Merakla beklenen toplantıda yukarıda bahsi geçen konuların ana gündem konusu olması bekleniyor.

 Yurtdışı veri gündemine baktığımızda öğlen saatlerinde Almanya ve Euro Bölgesi Zew Ekonomik Beklentiler verisi açıklanacak. Ayrıca Euro Bölgesi 4. Çeyrek büyüme verisini takip edeceğiz. Seans sonlarına doğru ise ABD tarafında New York Fed Empire State İmalat endeksi verisi açıklanacak. Önceki döneme göre artış beklenmekte.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Çin’de piyasanın kapalı olmasına karşın Asya piyasalarında yükseliş devam ediyor. Nikkei ve Hang Seng endeksleri %1,0’in üzerinde işlem görüyor. Avrupa piyasalarında da dünkü pozitif havanın devamı beklenmekte. Amerika vadelileri ise dünkü seans kapanışı ardından

 EUR/USD ise, 1,2150 direncini test etmeye devam ediyor. Son bir haftadır bu seviye üzerinde tutunmayı başaramayan paritede teknik göstergeler gücünü koruyor. 1,2150’nin geçilmesi halinde 1,22-1,2210 bandına yükseliş hız kazanabilir. Olası geri çekilmelerde ise 1,2115 destek olarak takip edilebilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN