Model Portföy / Yatırım Finansman – (15.10.2021)

Piyasalarda Dün…

 Dün güne hafif negatif açılışla başlayan endeks, 1422,0 seviyesine kadar toparlanma gösterse de yeniden satış baskısı altında kaldı. Seans boyu dalgalı bir seyir izleyen BIST100, günü %0,13 değer kaybıyla 1411,7 puanla tamamladı. Global piyasaların da etkisiyle güne pozitif başlangıç yapmasını beklediğimiz endekste 1423,0’ü direnç olarak izleyeceğiz. Bu seviye üzerinde kalınması halinde 1432,0’ye yükseliş devam edebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1400,0 ilk destek olmak üzere 1385,0’ düşüş hız kazanabilir.

 Dolar/TL ise, yükseliş trend kanalı içinde işlem görmeye devam ediyor. 9,20 üzerinde çıkarak rekor tazeleyen kurda, trend kanalı üst bandı 9,30’u sonraki hedef olarak takip edeceğiz. Teknik göstergelerin aşırı alım bölgesinde hareket etmesiyle bu seviyelerden düzeltme görülebilir. Olası geri çekilmelerde 9,18’i destek olarak izleyeceğiz. Altında kalınması halinde ise 9,00’a düşüş hız kazanabilir.

Bugünün Gündeminde …

 ABD Başkanı Joe Biden, hükümetin temerrüde düşmesini önlemek amacıyla hazırlanan, borç limitinin kısa süreli artırılmasına yönelik tasarıya onay verdi. Biden’ın onayıyla yasalaşan tasarı, borç limitinin 3 Aralık’a kadar yeterli olacak şekilde 480 milyar dolar artırılmasını öngörüyor. Borç limitinin geçici olarak artırılmasıyla federal hükümetin temerrüde düşmesinin önüne geçilecek.

 Vergi Usul Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi. Yasa, küçük esnaf ve çiftçiye vergi muafiyetleri getiriyor. Yıllık cirosu 240 bin liranın altında olan mükellefler gelir vergisinden muaf olacak.

 Yurtiçi veri gündeminde seans başında Eylül ayı Bütçe Dengesi verisi açıklanacak.

 Yurtdışı veri gündeminde ise öğlen Euro Bölgesi Dış Ticaret Dengesi, ardından ABD tarafında NY Fed İmalat Endeksi ve Perakende Satışlar verilerini takip edeceğiz.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar …

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Çin’in konut kredilerinde bazı sınırlamaları gevşetmesi Asya piyasalarındaki pozitif görünümde etkili oldu. Avrupa piyasaları da açılışta pozitif olması beklenirken, Amerika vadelileri dünkü seans kapanışı sonrası yukarıda işlem görüyor.

 EUR/Dolar ise, 10 günlük hareketli ortalama 1,1578 üzerinde tutunmaya devam ediyor. Kalıcı bir yükselişin teyidi için 1,1638 direncini yakından takip edeceğiz. Bu seviye üzerinde kalınması halinde 1,17-1,1710 bandı yeniden hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1,1578 altında 1,1528’e düşüş devam edebilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!