Model Portföy / Yatırım Finansman – (15.09.2020)

Piyasalarda Dün…

 Haftanın ilk iş gününe pozitif açılışla başlayan endeks seans başlarında alımların güç kazanmasıyla 1110,00 seviyesini test etti. Ancak bu seviye üzerinde tutunmayan BIST100 seans sonlarına doğru geri çekildi ve günü %0,42 değer kazancıyla 1107,29 puanla kapattı. 50 günlük hareketli ortalama 1105,4 üzerinde kapatmayı başaran endekste yukarı yönlü hareketlerin devamını görmemiz mümkün. Bu durumda 1122,00 sonraki hedef olarak takip edilebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1100,00 destek olarak izlenebilir.

 Dolar/TL ise, dün 7,50 seviyesini yeniden test etti. Ancak bu seviyeyi geçmekte başarısız olan kur geri çekildi. An itibariyle 7,4830’dan işlem gören Dolar/TL, 4,4580 desteği altında kalması halinde 7,40’a düşüş hız kazanabilir. Dxy endeksinde görülen %0,20’Lik kayıp da kurdaki gerilemeyi destekler nitelikte. Olası tepki yükselişlerinde ise 7,50 direnç olmak üzere 7,52- 7,53 bandı sonraki hedef olarak takip edilebilir.

Bugünün Gündeminde…

 ABD yönetimi, Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde Uygur halkının zorla çalıştırıldığı 5 kuruluştan pamuk, giysi, bilgisayar parçası ve saç ürünleri gibi malların ithalatını engelleyeceğini duyurdu. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo da konuya ilişkin yaptığı açıklamada, işçilerin zorla çalıştırıldığı yerlerde üretilen malların sevkiyatının durdurulacağı ve bu malların ABD’ye ithalatının önleneceğini belirtti.

 Yurtiçi veri gündemine baktığımızda seans başlarında Ağustos ayı bütçe dengesi verisi açıklanacak. Önceki dönem 29,7mlr TL açık verilmişti.

 Yurtdışı veri gündeminde ise öğlen saatlerinde Almanya Zew ekonomik hissiyatı verisi açıklanacak. Öğleden sonra ABD tarafında ithalat- ihracat fiyat endeksleri ardından kapasite kullanım oranı ve sanayi üretimi verilerini takip edeceğiz.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Fed, Boj be Boe toplantıları öncesi tedirginlik yaşayan Avrupa piyasaları açılışta hafif satıcılı olması bekleniyor. Asya piyasaları ise Çin’in 2020’nin ilk pozitif perakende satışlar verisiyle beraber pozitif seyretmesinde etkili oldu. Ancak Nikei ve Asx endekslerinde negatif görünüm hakim. Amerika vadelileri ise dünkü seans kapanışı ardından yatay seyrediyor.

 EUR/USD ise, doların diğer ülke para birimleri karşısında değer kaybetmesiyle yükselişe geçti. Dün 22 günlük hareketli ortalama üzerinde kapatmayı başaran parite an itibariyle 1,1892’den işlem görmekte. 1,1918 direncinin geçilmesiyle yukarı yönlü hareketlerin hız kazanmasını beklediğimiz paritede 1,2060 sonraki hedef olarak takip edilebilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN