Model Portföy / Yatırım Finansman – (15.05.2020)

Piyasalarda Dün…

 Dün, güne satıcılı başlayan endeks, seans başlarında 99,500 desteği üzerinde tutunmayı başarmış olsa da, sonrasında global piyasalarda görülen sert satışın ardından geri çekilen BIST100, günü %0,96 değer kaybıyla 99,193 puanla kapattı. 22 günlük hareketli ortalama üzerinde kapanış gerçekleştirmeyi başaran endekste, 100,000’i ilk direnç olarak takip edeceğiz. Bu seviyenin üzerinde kalınması halinde ise 101,000 yeniden test edilebilir. Olası geri çekilmelerde ise 98,400 destek olarak izlenilebilir.

 Dolar/TL ise, zayıf görünüm devam ediyor. 6,9450 desteği altında kalarak düşüşün ivme yakaladığı kurda, 6,90’ı destek olarak izleyeceğiz. Bu seviyenin altında kalınması ile geri çekilmenin devam edeceği Dolar/TL’de 50 günlük hareketli ortalama 6,76’a düşüş hız kazanabilir. Olaıs tepki yükselişlerinde ise 6,9790’ı direnç olarak takip edeceğiz.

Bugünün Gündeminde …

 Fed hane halkı refah raporunda Kovid-19 salgınının neden olduğu ekonomik zorlukların ülkede en çok düşük gelirli vatandaşları etkilediğini ortaya koydu. Hane halkı geliri yıllık 40 bin doların altında olan çalışanların yüzde 39’u martta işini kaybetti. İstihdam kaybının yanı sıra aynı dönemde birçok Amerikalının gelirinde de düşüş yaşandı.

 ABD Başkanı Donald Trump, Çin’in ABD’den ek ithalat taahhütlerini yerini getirmemesine karşın iki ülke arasındaki birinci faz ticaret anlaşmasını yeniden müzakere etmeyeceğini söyledi. Bu durum dün global piyasalarda ve dolar üzerinde negatif etki yarattı.

 Yurtiçi veri gündemine baktığımızda, seans başlarında Nisan ayı Bütçe Dengesi verisi açıklanacak. Önceki dönem 43,7mlr açık olarak gerçekleşmişti.

 Yurtdışı piyasalarda ise sabah saatlerinde Almanya GSYH çeyreklik verisi açıklanacak. Beklenti %2,2 küçülme. Öğlen saatlerinde ise Euro Bölgesi büyüme verisi ve ardından ABD tarafında Perakende Satışlar ve Sanayi üretimi verilerini takip edeceğiz. Her üç veride de ciddi küçülmeler bekleniyor.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar …

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Asya piyasaları Çin’den gelen Sanayi Üretimi verisinin beklentilerin üzerinde gelmesi ile pozitif seyrediyor. Avrupa piyasaları da açılışta dünkü kayıpların ardından güne tepki alımlarıyla başlaması bekleniyor. Amerika vadelileri ise dünkü seans kapanışı ardından yukarıda işlem görüyor.

 EUR/USD ise, dün 1,0775’e kadar geri çekildi. Yatay seyrin devam ettiği paritede bu seviyenin dip yapmış olma ihtimali gittikçe artmakta. Ancak trend dönüşü için 1,0967 üzerinde kapanışlar görülmesinde fayda var. Bu seviyenin geçilmesi halinde 1,11 sonraki hedef olarak takip edilebilir.

Daha fazla hisse önerisi için: HisseOnerileri.Com
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN