Model Portföy / Yatırım Finansman – (15.02.2021)

Piyasalarda Cuma Günü…

 Geçtiğimiz haftanın son işlem gününe negatif açılışla başlayan endeks, seans başlarında görülen zayıf görünüm devamıyla 1526,0 seviyesine kadar geri çekildi. Bu seviye üzerinde tutunmayı başaran BIST100 haftayı %0,46 değer kaybıyla 1538,4 puanla kapattı. Ana trendin korunması ve global piyasaların da etkisiyle pozitif bir açılışla beklediğimiz endekste 1550,0’i direnç olarak takip edeceğiz. Bu seviye üzerinde kalınması halinde yeniden 1580,0-1585,0 bandı hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1525,0 ilk destek olmak üzere 1510,0’a düşüş devam edebilir.

 Dolar/TL ise, zayıf görünümü sürdürüyor. Geçtiğimiz hafta 7,00 seviyesini test eden kur, an itibariyle de bu seviyenin hemen üzerinde işlem görmekte. 10 günlük hareketli ortalama 7,0840’ın geçilmesi halinde 7,20’ye kadar düzletme görebileceğimiz Dolar/TL’de, 7,00 desteğini yakından takip edeceğiz. Bu seviyenin altında kalınması halinde 6,80-6,90 bandında düşüş hız kazanabilir.

Bugünün Gündeminde…

 ABD’de 6 Ocak’taki Kongre baskını dolayısıyla Senato Genel Kurulunda azil istemiyle yargılanan eski Başkan Donald Trump, yapılan oylama sonucunda aklandı. Senato Genel Kurulundaki kapanış sunumlarının ardından yapılan oylamada 57 senatör Trump aleyhinde oy kullanırken, 43 senatör ise Trump’ın suçsuz olduğu yönünde oy verdi. Senato’nun kararına rağmen Trump’a yönelik suçlamanın tartışma götürmeyeceğini belirten Biden, ”Tarihimizin bu üzücü bölümü bize demokrasinin kırılgan olduğunu ve her zaman savunulması gerektiğini hatırlattı.” ifadesini kullandı.

 Yurtiçi veri gündemine baktığımızda seans başında ocak ayı Bütçe Dengesi verisi açıklanacak

 Yurtdışı veri gündeminde ise öğlen saatlerinde Euro Bölgesi Sanayi Üretimi ve Dış Ticaret dengesi verilerini takip edeceğiz. ABD ve Çin endeksleri bugün kapalı olacak.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Japonya GSYH beklentilerin üzerinde gerçekleşmesiyle Asya piyasalarında pozitif hava hakim. Çin piyasaları Bahar Festivali dolayısıyla kapalı. Avrupa piyasaları da vaka sayılarındaki düşüşle beraber açılışta pozitif olması beklenirken Amerika vadelileri Cuma seans kapanışı sonrası yukarıda işlem görmekte.

 EUR/USD ise, Cuma günü 50 günlük hareketli ortalama 1,2090’a kadar geri çekilmiş olsa da, ardından toparlanmayı başardı ve haftayı 1,2120’den kapadı. An itibariyle de bu seviyenin üzerinde işlem gören paritede 1,2150 direncini yakından takip edeceğiz. Olası geri çekilmelerde ise 1,21 destek olarak izlenebilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN