Model Portföy / Yatırım Finansman – (15.01.2021)

Piyasalarda Dün…

 Dün güne pozitif açılışla başlayan endeks, seans başlarında 1568,0 seviyesini test etmesinin ardından geri çekildi. Seans sonlarına doğru kar satışlarının derinleştiği BIST100 endeksi günü %0,81 değer kaybıyla 1546,6 puanla kapattı. Global piyasaların etkisi ve dün gerçekleşen kapanış seviyesi itibariyle güne negatif açılışla başlamasını beklediğimiz endekste 1535,0’i destek olarak izleyeceğiz. Bu seviyenin altında kalınması halinde ise 1500,0’e düşüş devam edebilir. Olası yükselişlerde ise 1570,0’i direnç olarak takip edeceğiz.

 Dolar/TL ise, dün %0,57’lik kaybın ardından 7,35 seviyelerine kadar geri çekilmiş olsa da an itibariyle 7,37’den işlem görerek bu seviye üzerinde tutunmuş görünüyor. Ancak 7,35’in yeniden denenmesi halinde 200 günlük hareketli ortalama 7,3160’a düşüş hız kazanabilir. Olası yükselişlerde ise 22 günlük hareketli ortalama 7,50’i direnç olarak izleyeceğiz.

Bugünün Gündeminde…

 Biden, salgınla mücadeleyi hızlandırmak ve ekonomiyi canlandırmak için önerdiği 1,9 trilyon dolarlık kurtarma paketini açıkladı. Teşvik paketinde Kovid-19 ile mücadeleye 400 milyar dolar, vatandaşlara doğrudan ödenecek çeklere 1 trilyon dolardan fazla ve topluluklar ile şirketlere 440 milyar dolar yardım yapılması tasarlanıyor.

 Yurtiçi veri gündemine baktığımızda seans başlarında Aralık ayı Bütçe Dengesi ve öğlen saatlerinde tahini TUFE verisi açıklanacak

 Yurtdışı veri gündeminde ise öğlen saatlerinde Euro Bölgesi Ticaret Dengesi yayınlanacak. Seans sonlarına doğru ise ABD tarafında Perakende Satışlar, Sanayi Üretimi ve Kapasite Kullanım oranı verilerini takip edeceğiz. ABD verilerinde bir miktar toparlanma beklenmekte.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Çin’li teknoloji şirketi Xiaomi hisselerindeki düşüşün ardından Asya piyasalarının genelinde zayıf görünüm hakim. Avrupa piyasaları da açılışla satıcılı olması beklenirken, 2 trilyon dolarlık yardım paketinde küçük değişikliğe gidilerek 1,9’a indirilmesi Amerika vadelilerinde negatif etki yarattı. Dünkü seans kapanışı sonrası %1,0’lerin üzerinde kayıplar söz konusu.

 EUR/USD ise, yükseliş trend kanalı alt bandı altında işlem görmeye devam ediyor. Dünkü tepki yükselişinin sınırlı kaldığı paritede 1,2135 desteğini yakından takip edeceğiz. Bu seviye altında kalınması halinde 50 günlük hareketli ortalama 1,2087’e geri çekilme devam edebilir. Olası yükselişlerde ise 1,2217 direnç olarak izlenebilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN