Model Portföy / Yatırım Finansman – (14.09.2021)

Piyasalarda Dün…

 Haftanın ilk iş gününe hafif pozitif açılışla başlayan endeks, seans ortalarında 1448,0 seviyesini test etti. Ancak bu seviye üzerinde tutunamayan BIST100 yeniden satışlarla karşılaştı ve günü %0,03 gibi sınırlı bir değer kaybıyla 1438,2 puanla kapattı. Global piyasaların da etkisiyle güne pozitif başlangıç yapmasını beklediğimiz endekste 1448,0’i direnç olarak izleyeceğiz. Bu seviye üzerinde kalınması halinde 1457,0-1460,0 bandı yeniden hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1433,0 ilk destek olmak üzere 1420,0-1425,0 bandına düşüş hız kazanabilir.

 Dolar/TL ise, dün 8,4260 seviyesine kadar geri çekildi. Dün de bahsettiğimiz gibi 8,45 seviyesi altında kalındığı sürece zayıf görünümün devam etmesini beklediğimiz kurda 22 günlük hareketli ortalama 8,40’ı destek olarak izleyeceğiz. Bu seviye altında kalınması halinde ise 8,33-8,35 bandına düşüş devam edebilir. Olası yükselişlerde ise 8,45 üzerinde yeniden 8,50- 8,52 bandı hedeflenebilir.

Bugünün Gündeminde…

 Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan başkanlığında toplanan Finansal İstikrar Komitesinde finansal sektörün görünümü, risk ve fırsatlar ile makro ihtiyati tedbirlere ilişkin değerlendirmelerde bulunuldu. Toplantıya, Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Şakir Ercan Gül, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı İbrahim Şenel, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanı Mehmet Ali Akben, Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu, Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanı Türker Gürsoy, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu Başkanı Fatin Rüştü Karakaş ve Finansal Piyasalar ve Kambiyo Genel Müdürü Hakan Ertürk de katıldı. Toplantı sonrası alınan kararlar henüz paylaşılmazken, ilerleyen günlerde açıklama yapılması bekleniyor.

 Yurtdışı veri gündeminde öğleden sonra ABD tarafında Ağustos ayı enflasyon verisi açıklanacak. Önceki dönem %0,5 olarak gerçekleşen veride beklenti %0,4.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Avrupa piyasaları ABD enflasyon datası öncesi açılışta hafif pozitif olması beklenirken, Dax vadelilerinde pozitif görünüm hakim. Asya piyasalarında karışık seyir hakimken, Amerika vadelileri dünkü seans kapanışı sonrası yukarıda işlem görüyor.
 EUR/USD ise, dün sert düşüşle beraber 1,1770’e kadar geri çekildi. Ancak daha sonra toparlanmayı başaran parite 1,18 seviyesi üzerinde tutunmaya devam ediyor. Bugün açıklanacak ABD enflasyon verisi ile sert hareketler görebileceğimiz paritede 1,1790’ı destek olarak izleyeceğiz. Yukarı yönlü hareketlerde ise 1,1830 ilk direnç olmak üzere 1,1880’e yükseliş hız kazanabilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten