Model Portföy / Yatırım Finansman – (14.01.2022)

Piyasalarda Dün…

 Dün güne negatif açılışla başlayan endeks, seans başlarında toparlanma göstererek 2087,0 seviyesini test etti. Ancak bu seviye üzerinde kalıcı olamayan BIST100 endeksi bir miktar kar satışlarıyla karşılaştı ve günü %0,31 değer kazancıyla 2070,6 puanla tamamladı. Güne negatif açılışla başlamasını beklediğimiz endekste 2055,0’i destek olarak izleyeceğiz. Bu seviye altında kalınması halinde 2035,0’e düşüş hız kazanabilir. Olası yükselişlerde ise 2087,0 ilk direnç olmak üzere 2100,0 hedeflenebilir.

 Dolar/TL ise, dünkü toparlanmanın ardından 13,55- 13,60 bandından işlem görmeye devam ediyor. 10 günlük hareketli ortalama 13,58 üzerinde kalındığı sürece yukarı yönlü hareketlerin devamını görebileceğimiz kurda, 13,95-14,00 bandı yeniden hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde 22 günlük hareketli ortalama 13,22’yi destek olarak izleyeceğiz.

Bugünün Gündeminde …

 Chicago Fed Başkanı Charles Evans, ABD’deki mevcut para politikasının yüksek enflasyon için “iyi bir konumda olmadığını” ve faiz oranlarının bu yıl yükseltilmesi gerektiğini söyledi. Evans konuşmasında, ABD’deki enflasyon oranını tekrar hedef seviyelere indirmenin de zaman alacağını kaydetti. Bir diğer Fed yöneticilerinden Başkan Yardımcısı Adayı Lael Brainard, ekonomiyi büyütmenin anahtarının enflasyonla mücadele olduğunu söyledi. Açıklamasında, Fed’in politik baskılardan bağımsız karar almaya ihtiyacı olduğunu vurgulayan Brainard, “Fed, enflasyonu kontrol etmek ve düşürmek için araçlara sahip, Fed’in politikalarının enflasyonu düşüreceğine inanıyorum.” dedi.

 Yurtiçi veri gündeminde seans başında ocak ayı tahmini enflasyon verisi açıklanacak.

 Yurtdışı veri gündeminde ise öğlen saatlerinde Euro Bölgesi kasım ayı ticaret dengesi verisi açıklanacak. Seans sonlarına doğru ise ABD tarafında perakende satışlar ve sanayi üretimi verilerini takip edeceğiz. Her iki veride de düşüş beklenmekte.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar …

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Çin’den gelen ihracat rakamlarının beklentilerin üzerinde gerçekleşmesine rağmen Asya piyasalarında negatif görünüm hakim. Avrupa piyasaları da açılışta satıcılı olması beklenirken, Amerika vadelileri dünkü seans kapanışı sonrası negatif tarafta işlem görüyor.

 EUR/Dolar ise, düşüş trend direnci üzerinde işlem görmeye devam ediyor. 100 günlük hareketli ortalama 1,1484 üzerinde kalınması halinde yukarı yönlü hareketlerin devamını görebileceğimiz paritede 1,16- 1,1617 bandı sonraki hedef olarak takip edilebilir. Olası geri çekilmelerde 1,1424 destek olarak izlenebilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!