Model Portföy / Yatırım Finansman – (14.01.2021)

Piyasalarda Dün…

 Endeks, dün güne pozitif açılışla başlamasının ardından kar satışlarıyla karşılaştı ve 1545,0’e kadar geri çekildi. Seans sonlarına doğru toparlanmayı başaran BIST100 günü %0,63 değer kazancıyla 1559,3 puanla kapatarak yeni bir rekora imza attı. Yukarı yönlü hareketlerin devamını beklediğimiz endekste 1575,0 direnç olarak izleyeceğiz. Bu seviyenin üzerinde kalınması halinde 1600,0 hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1550,0 ilk destek olmak üzere 1535,0’e düşüş hız kazanabilir.

 Dolar/TL ise, dün 7,40 desteğini yeniden test etti ve an itibariyle de hemen üzerinde işlem görmekte. Bu seviyenin altında kalınması halinde 200 günlük hareketli ortalama 7,31’e düşüş hız kazanabilir. Akşam saatlerinde Fed başkanı Powell’ın açıklamaları sonrası dalgalanma görebileceğimiz kurda, yukarı yönlü hareketlerde 7,50-7,52 yeniden hedeflenebilir.

Bugünün Gündeminde…

 ABD’de Seçilmiş Başkan Joe Biden’i bugün açıklayacağı koronavirüs yardım paketinin büyüklüğü 2 trilyon dolar olması bekleniyor. Bazı kaynaklar paketin büyüklüğünün değişebileceğini söylüyor olsa da beklenti bir hayli yüksek. Pakette ailelere yapılacak doğrudan ödemenin büyüklüğünün yanı sıra, dağıtım ve diğer acil harcamalar için yerel yönetimlere sağlanacak yardım miktarı da değişebilecek maddeler arasında.

 Yurtiçi veri gündemine baktığımızda seans başında Konut Satışları verisi açıklanacak. Önceki dönem 112,5bin adet olarak gerçekleşmişti.

 Yurtdışı veri gündeminde ise öğlen saatlerinde Almanya yıllık GSYH büyüme verisi açıklanacak. %5,1 daralma olması bekleniyor. Seans sonlarına doğru ise ABD tarafında Haftalık İşsizlik Maaşı Başvuruları ve akşam saatlerinde Fed başkanı Powell’ın açıklamalarını takip edeceğiz.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Asya piyasalarında Çin ticaret datalarının beklentilerin üzerinde gelmesiyle genel olarak olumlu hava hakim. Avrupa piyasaları da açılışta hafif pozitif olması beklenirken, Amerika vadelilerinde ise, Bide’ın açıklamasını beklediği 2 trilyon dolarlık yardım paketi ile pozitif hava hakim.

 EUR/USD ise, 1,2135 güçlü destek olmaya devam ediyor. Hafta başından itibaren bu seviye üzerinde tutunmayı başaran paritede, tepki yükselişleri görülmesi halinde 22 günlük hareketli ortalama 1,2217’i direnç olarak izleyeceğiz. Bu seviyenin geçilmesi halinde ise yeniden 1,2350-1,2360 bandı hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1,2135 desteği altında 1,2085’e düşüş devam edebilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN