Model Portföy / Yatırım Finansman – (13.10.2020)

Piyasalarda Dün…

 Haftanın ilk iş gününe pozitif açılışla başlayan endeks, seans başlarında alımların güç kazanmasıyla yükselişine devam etti. 1070,0 direnci üzerinde de tutunmayı başaran BIST100 günü %1,09 değer kazancıyla 1178,35 puanla kapattı. Güne yatay bir açılışla başlamasını beklediğimiz endekste 1088,0’i direnç olarak takip edeceğiz. Bu seviyenin geçilmesi halinde ise 1205,00 yeniden hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1170,00 ilk destek olmak üzere 1141,00’e düşüş hız kazanabilir.

 Dolar/TL ise, yükseliş kanal direncinden yaşana geri çekilme sonrasında dengeli bir seyir izleniyor. Kısa vadede, TCMB’nin izleyeceği politikalar etkili olmayı sürdürecektir. Aşırı alım bölgesinden gerileyen kurda, kısa vadede 7,70 – 7,74 bandından geçen kanal desteğine kadar geri çekilme alanı var. 7,96 direnci üzerinde ise 8,00 – 8,20 bandı hedeflenebilir. Günün ajandasında bulunan Türkiye sanayi üretimi ve ABD enflasyon verileri kur üzerinde volatilite yaratabilir.

Bugünün Gündeminde…

 Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Michel ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede Türkiye-AB ilişkileri ve Doğu Akdeniz’deki gelişmeler değerlendirildi. Erdoğan, görüşmede, Türkiye-AB ilişkilerinin canlandırılması, AB’nin 18 Mart Mutabakatı kapsamındaki yükümlülüklerini yerine getirmesi, Gümrük Birliği ve vize serbestisi konusunda ilerleme sağlanması gerektiğini ifade etti.

 Yurtiçi veri gündemine baktığımızda seans başında Ağustos ayı Sanayi Üretimi ve Perakende satışlar verisi açıklanacak.

 Yurtdışı veri gündemine baktığımızda ise öğlen saatlerinde Almanya Zew ekonomik beklentiler ve ardından ABD Eylül ayı Çekirdek TUFE verisini takip edeceğiz. TUFE verisi önceki dönem %0,4 olarak gerçekleşmişken son veride beklenti %0,2.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Avrupa piyasaları Çin ticaret datası ve virüs endişesi ile açılışta karışık bir seyir izlemesi bekleniyor. Asya piyasaları da Çin ticaret datası sonrası zayıf bir seyir izliyor. Amerika vadelilerinde ise dünkü seans kapanışı ardından pozitif hava hakim.

 EUR/USD ise, Paritede 1,18 civarında salınımlar devam ediyor. Küresel risk iştahının güçlü kalması EUR lehine olsa da kısa vadeli EUR fonlama oranlarının negatif bölgede ve tarihi düşük seviyelerde olması paritede yükselişleri limitliyor. 1,1800 üzerinde güç toplama amaçlı işlemler sürebilir. 1,1800 altında ise paritede momentum kaybı görebiliriz. Günün ajandasında bulunan Avrupa enflasyon ve ekonomik güven endeksleri ile ABD enflasyon verileri parite üzerinde volatilite yaratabilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN