Model Portföy / Yatırım Finansman – (13.05.2020)

Piyasalarda Dün…

 Dün, güne pozitif açılışla başlayan endeks, seans başlarından itibaren gelen güçlü alımlarla yükseliş kaydetti. 98,700 seviyesi üzerinde tutunmasıyla yukarı yönlü hareketlerin hız kazandığı BIST100, günü %1,86 değer kazancıyla 99,615 puanla kapattı. Son bir haftadır ilk kez pozitif kapanış görülen endekste 100,000’i direnç olarak izleyeceğiz. Bu seviyenin üzerinde kalınması halinde 101,000 sonraki hedef olarak takip edilebilir. Olası kar satışları karşısında ise 99,300 desteği altında 98,500’e geri çekilme devam edebilir.

 Dolar/TL ise, dün 22 günlük hareketli ortalama 6,9870 üzerinde kapanış gerçekleşmesine rağmen, an itibariyle bu seviyenin altında işlem görmekte. Yükseliş trend kanalı alt bandı 7,00 desteğinin de altına inmesiyle zayıf görünümün devam edeceği Dolar/TL’de 6,9450 bir sonraki destek olarak izlenilebilir. Bu seviyenin altında kalınması halinde ise 6,75’e geri çekilme hız kazanabilir. Olası tepki yükselişlerinde ise 7,03 direnç olarak takip edilebilir.

Bugünün Gündeminde …

 Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, birçok ülkeden gelen ekonomik verilerin beklentilerden daha kötü olduğunu belirterek, “Büyük ihtimalle haziranda tahminlerimizde güncelleme yapacağız. 2020’ye yönelik beklentimiz biraz daha kötü olacak.” dedi. COVID-19 krizinin bir fırsata çevrilmesi gerektiğini belirten Georgieva, sürdürülebilir büyümenin sağlanmasına yönelik konularda yapısal iyileşmelerin olması gerektiğini vurguladı.

 Yurtiçi veri gündemine baktığımızda, seans başında Mart ayı Cari hesap verisi açıklanacak. Önceki dönem 1,23mlr dolar açık verilen veride piyasa beklentisi 4,0mlr dolar açık verilmesi yönünde.

 Yurtdışı piyasalarda ise öğlen saatlerinde Euro Bölgesi Sanayi üretimi ve ardından ABD Nisan ayı UFE verisini takip ediyor olacağız. Özellikle Euro Bölgesi Sanayi üretiminde ciddi gerileme bekleniyor.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar …

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Asya piyasaları ekonominin canlanması amacıyla kaldırılan kısmı önlemler sonrası virüsün yeniden yaygınlaşacağı endişesiyle karışık bir seyir izliyor. Avrupa piyasaları da açılışta hafif negatif olması beklenirken, Amerika vadelilerinde dünkü seans kapanışı sonrası negaif hava hakim.

 EUR/USD ise, yatay seyir devam ediyor. Dün 22 günlük hareketli ortalama 1,0863 üzerinde tutunmayı başaramayan parite, an itibariyle 1,0850’den işlem görüyor. Ancak 1,0863’ün yeniden test edilmesi halinde yukarı yönlü hareketlerin hız kazanacağı Eur/Dolar’da 1,0922 sonraki hedef olarak takip edilebilir. Öğlen saatlerinde açıklanacak Euro Bölgesi Sanayi Üretim verisinin parite üzerinde etkili olacakken, olası geri çekilmelerde 1,0770’i destek olarak izleyeceğiz.

Daha fazla hisse önerisi için: HisseOnerileri.Com
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN