Model Portföy / Yatırım Finansman – (13.01.2021)

Piyasalarda Dün…

 Dün, güne pozitif açılışla başlayan endeks, seans başlarında bir miktar kar satışlarıyla karşılaşmış olsa da, ardından toparlanmayı başardı ve günü %0,87 değer kazancıyla 1549,5 puanla kapattı. Yukarı yönlü hareketlerin devamını beklediğimiz endekste 1570,0’i sonraki hedef olarak takip edeceğiz. Olası geri çekilmelerde ise 1525,0 ilk destek olmak üzere 1500,0’e düşüş hız kazanabilir.

 Dolar/TL ise, 7,40 üzerinde tutmaya devam ediyor. Yatay seyri bir süre görebileceğimiz kurda 7,58-7,60 bandını direnç olarak izleyeceğiz. Olası geri çekilmelerde ise 7,40 desteği altında daha önce de test edilen 200 günlük hareketli ortalama 7,31’e düşüş devam edebilir.

Bugünün Gündeminde…

 ABD Merkez Bankası’nın St. Louis Fed Başkanı James Bullard ve Boston Fed Başkanı Eric Rosengren açıklamalarda bulundu. Bullard “Pandemiyi atlatmak ve ortalığın sakinleştiğini görmek istiyoruz, bundan sonra bilanço politikamızı nasıl yöneteceğimize bakabiliriz” dedi. Rosengren ise yakın zamanda merkez bankasının devlet tahvilleri ile ipoteğe dayalı menkul kıymet alımlarının azaltılmasını tartışmayı beklemediğini söyledi.

 Fitch’ten yapılan açıklamada, Körfez İşbirliği Konseyi’ndeki (KİK) yatırım kısıtlamalarının gevşetilmesinin sukuk piyasasında yüksek hacimlere katkı sağlayacağı belirtildi. KİK, Malezya, Endonezya, Türkiye ve Pakistan’dan 18 aydan uzun vadeli sukuk ihraçlarının 2020’de yüzde 1,9 azalarak 41,3 milyar dolar seviyesinde gerçekleştiği kaydedildi.

 Yurtiçi veri gündemine baktığımızda seans başında Kasım ayı Sanayi Üretimi verisi açıklanacak. Önceki dönem %10,2 olarak gerçekleşen veride piyasa beklentisi %9,6.

 Yurtdışı veri gündeminde ise öğlen saatlerinde Euro Bölgesi Sanayi üretimi açıklanacak. Önceki dönem %2,1 olarak gerçekleşen veride piyasa beklentisi %0,2. Seans sonlarına doğru ise ABD tarafında Aralık ayı TUFE rakamlarını takip edeceğiz. Akşam saatlerinde ise Bej Kitap Raporu yayınlanacak.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Asya piyasalarında koronavirüs tedirginliğinin ışığında karışık bir seyir hakim. Avrupa piyasalarında yatay bir açılış bekleniyor. Amerika vadelileri ise dünkü seans kapanışı sonrası

 EUR/USD ise, son günlerde görülen düşüşün ardından dün bir miktar toparlanma yaşadı. An itibariyle 22 günlük hareketli ortalama 1,2217’nin hemen altında işlem gören parite, bu seviyenin üzerinde tutunması halinde yeniden 1,2340-1,2350 bandı hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1,2183’ü destek olarak takip edeceğiz.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten