Model Portföy / Yatırım Finansman – (12.05.2020)

Piyasalarda Dün…

 Haftanın ilk iş gününe pozitif açılışla başlayan endeks, son zamanlarda olduğu gibi seans başlarında satış baskısıyla karşılaştı. Seans boyu yatay bir seyir izleyen BIST100, 22 günlük harektli ortalamanın da altında 97,792 puanla kapadı. 97,500 seviyesini yakından takip edeceğimiz endekste, bu seviyenin üzerinde kalındığı sürece 99,000-99,200 bandına doğru yükseliş ivme kazanabilir. Aksi taktirde 96,400 ilk destek olmak üzere 94,600’e doğru satışlar devam edebilir.

 Dolar/TL ise, gevşeme sürüyor. Yükseliş trend kanalı alt bandı 7,10 desteğinden sonra 10 günlük hareketli ortalama 7,06’nın da altında işlem gören kurda, 7,00 bir sonraki destek olarak takip edeceğiz. Sonrasında ise 6,75e doğru gevşeme devam edebilir. Yukarı yönlü hareketlerin devamı halinde ise 7,1250 direnci yakından izlenilmeli.

Bugünün Gündeminde …

 Uluslararası Para Fonu (IMF), yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele kapsamında Mısır’a 2 milyar 772 milyon dolar kredi vermeyi kararlaştırdı. Kredinin faiz oranı ve geri ödeme süresine yer verilmeyen açıklamada, pandeminin Mısır piyasalarında oluşturduğu belirsizliğin büyük güçlüklerle sağlanan istikrarı olumsuz etkileyebileceği belirtildi. Mısır Merkez Bankası, geçen hafta perşembe günü koronavirüs salgını yüzünden döviz rezervlerinin nisan sonunda yüzde 7,65 düşerek 37 milyar 37 milyon dolara gerilediğini açıklamıştı.

 Yurtdışı veri gündeminde baktığımızda öğleden sonra Nisan ayı çekirdek TUFE verisi açıklanacak. Önceki dönem -0,1% olarak gerçekleşen veride piyasa beklentisi -0,2%. Akşam saatlreinde ise Federal Bütçe Dengesi verisini takip edeceğiz. Önceki dönem 119mlr dolar fazla veren bütçede beklenti 747,5mlr açık verilmesi.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar …

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Avrupa piyasaları Avrupa Birliği’nin ikinci koronavirüs dalgasının olabileceği açıklamasıyla açılışta satıcılı olmsı bekleniyor. Çin’den gelen enflasyon rakamlarının beklentilerin altında gerçekleşmesi Asya piyasalarında negatif görünüme sebebiyet verdi. Amerika vadelileri ise dünkü seans kapanışı sonrası yatay seyrediyor.

 EUR/USD ise, güçlü dolar karşısında zayıf görünümünü sürdürmeye devem ediyor. Dün 1,0852 trend direncini geçemeyerek geri çekilen parite, an itibariyle 1,0810’dan işlem görüyor. 1,0825’in geçilmesiyle yukarı yönlü hareketlerin ivme kazanacağı paritede 1,1036’yı bir sonraki hedef olarak takip edeceğiz. Olası geri çekilmelerde ise 1,0767 ilk destek olmak üzere 1,0638’e düşüş hız kazanabilir. Bugün açıklanacak olan ABD enflasyon verisinde beklentilerden uzak bir açıklama gelmesi halinde parite üzerinde sert hareketler görülebilir.

Daha fazla hisse önerisi için: HisseOnerileri.Com
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN