Model Portföy / Yatırım Finansman – (12.02.2021)

Piyasalarda Dün…

 Dün, güne yatay başlayan endeks, seans başında gelen alımlarla beraber 1558,0 seviyesine kadar yükseliş kaydetti. Ardından alımların zayıflamasıyla yeniden düşüşe geçen BIST100 günü %0,10 değer kaybıyla 1545,6 puanla kapattı. Güne hafif negatif açılışla başlamasını beklediğimiz endekste 1535,0’i destek olarak izleyeceğiz. Bu seviyenin altında kalınması halinde 1510,0’a düşüş devam edebilir. Olası tepki alımlarında ise 1560,0 ilk direnç olmak üzere 1580,0-1585,0 bandında yükseliş devam edebilir.

 Dolar/TL ise, son dönemlerde görülen zayıf seyrin ardından dün 7,00 seviyesini test etti. Bu desteği yakınan takip edeceğimiz kurda, bir süre 7,00-7,20 bandında dalgalanma görülebilir. 7,00 desteğinin altında kalınması halinde ise 6,80-6,90 bandında düşüş hız kazanabilir. Olası yükselişlerde ise 7,10 ilk direnç olmak üzere 7,20’ye ivmelenme görülebilir.

Bugünün Gündeminde…

 ABD Başkanı Joe Biden, Temsilciler Meclisi ve Senato’ya gönderdiği mektupla 5 Şubat 2019’da yapılan ‘ABD’nin Güney Sınırlarına İlişkin Ulusal Acil Durum İlanı’ başlıklı 9844 No’lu ulusal afet ilanını sonlandıran yeni bir ilan yayınladığını bildirdi. Mektubunda, eski ABD Başkanı Trump tarafından yapılan ilanın gereksiz olduğunu düşündüğünü aktaran Biden, “Amerikan halkından alınan vergilerin, bir sınır duvarının inşasında kullanılmamasını yönetimin politikası olarak benimsendiğini duyuruyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

 Yurtiçi veri gündemine baktığımızda seans başında Aralık ayı Cari İşlemler Dengesi ve Sanayi Üretimi verileri açıklanacak. Cari işlemlerdeki açık 3,7mlr dolara gerilemesi beklenirken, Sanayi üretiminde piyasa beklentisi %8,7.

 Yurtdışı veri gündeminde ise seans sonunda ABD tarafında Michigan Tüketici Güven Endeksi verisini takip edeceğiz.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Asya piyasalarında Çin’de Bahar Festivali devam ederken, Hong Kong ve Singapur piyasaları da yılbaşı tatili nedeniyle kapalı olacak. Diğer Asya piyasalarında ise karışık bir seyir hakim. Avrupa piyasaları da açılışta hafif satıcılı olması beklenirken, Amerika vadelileri dünkü seans kapanışı sonrası aşağıda işlem görüyor.

 EUR/USD ise, yükseliş trend kanalı içine işlem görmeye devam ediyor. 22 günlük hareketli ortalama 1,21 üzerinde tutunmayı başaran paritede 1,2150’i direnç olarak izleyeceğiz. Bu seviyenin üzerinde kalınması halinde ise 1,2250-1,23 bandı sonraki hedef olarak takip edilebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1,21 ilk destek olmak üzere 1,2050’ye düşüş devam edebilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN