Model Portföy / Yatırım Finansman – (12.01.2022)

Piyasalarda Dün…

 Dün güne pozitif açılışla başlayan endeks, seans başlarında alımların zayıf kalmasıyla geri çekildi. 2018,0 seviyesinden destek bulan BIST100 endeksi, seans sonlarına doğru toparlanarak günü %0,04 artıda 2046,0 puanla kapattı. Yukarı yönlü hareketlerin devamını görebileceğimiz endekste 2070,0 direncini takip edeceğiz. Bu seviye üzerinde kalınması halinde sırasıyla 2100,0-2130,0 seviyeleri yeniden hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde 2018,0 desteği altında 1994,0’e düşüş devam edebilir.

 Dolar/TL ise, yatay seyrine devam ediyor. Dün Fed başkanı Powell’ın açıklamalarının ardından tepki görmeyen kurda 13,95 direncini yakından takip edeceğiz. Bu seviye üzerinde kalınması halinde 14,30 sonraki hedef olarak izlenebilir. Olası geri çekilmelerde 13,57 ilk destek olmak üzere 13,34’e düşüş hız kazanabilir.

Bugünün Gündeminde …

 ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, Senato Bankacılık Komitesi’nde yaptığı konuşmada enflasyon, beklediklerinden daha uzun süre devam eder ise, faizleri artırmak gerektiğini söyledi. Uzun süreli büyümeyi desteklemek istediklerini belirten Powell, bunun için fiyat istikrarına ihtiyaçları olduğunun altını çizdi. Bu yıl normale daha yakın bir politikaya doğru hareket edeceklerini, arz tarafındaki şartları Fed doğrudan etkileyemeyeceğini, talebi etkileyebileceğini söyledi.. Enflasyona, maksimum istihdam hedefinden biraz daha fazla odaklanılması gerektiğini bildiren Powell, iş gücü talebinin arza oranı en yüksek seviyede olduğunu. maksimum istihdam için en büyük tehdit enflasyon olduğunu yeniden hatırlattı.

 Yurtdışı veri gündeminde öğlen saatlerinde Euro Bölgesi Sanayi Üretimi verisi açıklanacak. Önceki dönem %1,1 olarak gerçekleşen veride beklenti %0,5. Öğleden sonra ise ABD tarafında merakla beklenen Aralık ayı enflasyon verileri açıklanacak. Yıl sonu enflasyon beklentisi %7,0. Akşam saatlerinde ise ABD Bütçe Dengesi verisini takip edeceğiz.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar …

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Avrupa piyasaları dün akşam Powell’ın yaptığı açıklamaların ardından güne pozitif başlaması bekleniyor. Dax vadelisi %0,70 yukarıda işlem görüyor. Asya piyasalarında da %2,0’lerin üzerinde yükseliş söz konusu. Amerika vadelileri de dünkü seans kapanışı sonrası pozitif tarafta.

 EUR/Dolar ise, yükseliş trend kanalı içinde işlem görmeye devam ediyor. 50 günlük hareketli ortalama 1,1371 üzerinde işlem gören paritede, trend kanalı üst bandı 1,1413’ü direnç olarak izleyeceğiz. Bu seviye üzerinde 100 günlük hareketli ortalama 1,1483 hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1,1330 destek olarak takip edilebilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!