Model Portföy / Yatırım Finansman – (12.01.2021)

Piyasalarda Dün…

 Haftanın ilk iş gününe yatay açılışla başlayan endeks, öğlen saatlerinde 1550,0 seviyesi üzerine çıkarak yeni bir rekora imza attı. Bu seviye üzerinde tutunamayan BIST100 kar satışlarıyla karşılaştı ve günü %0,29 değer kaybıyla 1536,2 puanla kapattı. Güne yatay başlamasını beklediğimiz endekste 1550,0’i direnç olarak izleyeceğiz. Bu seviyenin üzerinde kalınması halinde ise 1570,0’e yükseliş devam edebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1520,0 ilk destek olmak üzere 1500,0’e düşüş hız kazanabilir.

 Dolar/TL ise, dün yaklaşık %2,0 değer kazanarak 7,52’e kadar yükseliş kaydetti. Doların diğer gelişmekte olan ülke para birimlerine karşı değer kazancı kur tarafında da etkili oldu. An itibariyle 7,47 seviyesinden işlem gören dolar/TL’de, 7,43’ü destek olarak izleyeceğiz. Bu seviyenin altında kalınması halinde yeniden 7,30 seviyelerine geri çekilme görülebilir. Olası yükselişlerde ise 7,57 direnç olarak izlenebilir.

Bugünün Gündeminde…

 ABD Merkez Bankası’ından (Fed) yapılan yazılı açıklamada, bankanın 2020 yılına ait gelir ve giderlerine ilişkin öncü veriler paylaşıldı. Açıklamada, Fed’in 2020’deki tahmini net kârının bir önceki yıla göre 33,3 milyar dolarlık artışla 88,8 milyar dolar olduğu kaydedildi. Söz konusu kârın 88,5 milyar dolarının ABD hazinesine aktarılacağı belirtilen açıklamada, bu dönemde faiz giderlerinde düşüş kaydedildiği belirtildi.

 ABD Temsilciler Meclisindeki Demokratlar, Kongre baskını dolayısıyla görevden alınmasını istedikleri Başkan Trump’a karşı azil maddesini içeren tasarıyı Meclise resmen sundu. Azil maddesinin Temsilciler Meclisi’nde kabul edilmesi beklenirken mahkeme görevi görecek olan Senatonun gündemine ne zaman geleceği belirsizliğini koruyor.

 Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, ABD Başkanlığına seçilen Joe Biden’ın yönetiminde acil politika önceliğinin federal hükümetin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına ve bunun ekonomik sonuçlarına yönelik müdahalesini desteklemek olacağını bildirdi.

 Yurtdışı veri gündeminde bugün seans sonunda ABD Jolts İş İmkanları Endeksi verisi açıklanacak.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Asya piyasaları karışı seyrediyor. Güney Kore endeksi Kospi’de %2,0’e varan kayıp söz konusu. Avrupa piyasaları da açılışta yatay olması beklenirken, Amerika vadelileri dünkü seans kapanışı sonrası karışık seyretmekte.

 EUR/USD ise, yükseliş trend kanalı alt bandı desteğinin de altına kalarak 1,2130’a geri çekildi. An itibariyle 1,2150’den işlem gören paritede 1,2130 desteği yeniden denenmesi halinde 50 günlük hareketli ortalama 1,2080’e düşüş devam edebilir. Olası yükselişlerde ise 1,2215’i direnç olarak takip edeceğiz.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten