Model Portföy / Yatırım Finansman – (11.08.2020)

Piyasalarda Dün…

 Haftanın ilk iş gününe satıcılı başlayan endeks, seans başlarında 1039,0’a kadar geri çekildi. Ardından alımların öne geçmesiyle 1070,0 direnci üzerine yerleşmeyi başaran BIST100 günü %1,41 değer kazancıyla 1075,52 puanla kapattı. Son iki işlem gününde pozitif kapanış gerçekleştiren endekste toparlanmanın devamını bekliyoruz. 100 günlük hareketli ortalama 1094,0’ü direnç olarak takip edeceğimiz endekste 1110,00’a yükseliş ivme kazanabilir. Olası geri çekilmelerde ise 1065,0 ilk destek olmak üzere 1050,0’e düşüş devam edebilir.

 Dolar/TL ise, dün 7,3350’den kapanış gerçekleştirmesi ardından bu seviyenin altında işlem görmeye devam ediyor. Bir önceki zirve olan 7,27’i destek olarak takip edeceğimiz kurda bu seviyenin altında kalınması halinde 7,24’e geri çekilme hız kazanabilir. Olası tepki yükselişlerinde ise 7,37 direnç olarak izlenebilir.

Bugünün Gündeminde…

 Uluslararası Para Fonu (IMF), yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının etkilerine karşı ABD ekonomisinin ilave bir mali pakete ihtiyaç duyacağını, genişletilmiş varlık alımları ve daha açık sözlü yönlendirme dahil olmak üzere ABD Merkez Bankası (Fed) için daha fazla eylem alanı görüldüğünü bildirdi. ABD ekonomisine ilişkin görünümün Kovid-19 salgınının yayılmasıyla önemli ölçüde değiştiğine dikkat çekilen açıklamada, ülke ekonomisinin bu yıl yüzde 6,6 daralmasının ve 2021’de ise yüzde 3,9’luk büyüme göstermesinin beklendiği kaydedildi.

 Fed’den yapılan açıklamada, toplam varlıkları 100 milyar dolardan fazla olan bankalar için belirlenen sermaye oranlarının 1 Ekim itibarıyla yürürlüğe gireceği bildirildi. Asgari sermaye gereksiniminin yüzde 4,5 olduğunun belirtildiği açıklamada, stres sermaye tamponunun ise en az yüzde 2,5 olduğu kaydedildi.

 Yurtdışı veri gündeminde, öğlen saatlerinde Almanya Zew ekonomik Güven endeksi verisi açıklanacak. Önceki dönem 59,3 olarak açıklanan veride beklenti 58,0. Öğleden sonra ise ABD tarafında üretici fiyat endeksi verisini takip edeceğiz. Daha önce -0,2% olarak açıklanan veride beklenti 0,3%.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda Avrupa piyasaları Amerika ile Çin arasında yaşanan gerginliğin yatışmasıyla açılışta pozitif olması bekleniyor. Asya piyasalarında da dün ABD endekslerinde görülen yükselişin ardından pozitif görünüm hakim. Amerika vadelileri ise hız kesmeden yükselişe devam ediyor.

 EUR/USD ise, 1,1722’e kadar geri çekilmiş olsa da toparlanma çabası içinde. An itibariyle 1,1755 direnci üzerinde kalınması halinde yukarı yönlü hareketlerin devamını görebileceğimiz paritede 1,1805 sonraki hedef olarak izlenebilir. Arından 1,20’e yükseliş hız kazanabilir. Olası geri çekilmelerde ise 1,17’i destek olarak takip edeceğiz.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN