Model Portföy / Yatırım Finansman – (11.06.2021)

Piyasalarda Dün…

 Dün güne pozitif açılışla başlayan endeks, öğleden sonra açıklanan ABD enflasyon datasına kadar sakin bir seyir izledi. Veri sonrası yeniden yükselişe geçen BIST100, günü %0,52 değer kazancıyla 1456,6 puanla kapattı. Yukarı yönlü hareketlerin devamını beklediğimiz endekste 1465,0’i direnç olarak takip edeceğiz. Bu seviye üzerinde kalınması halinde ise 1490,0 sonraki hedef olarak izlenebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1443,0 ilk destek olmak üzere 1432,0’e düşüş hız kazanabilir.

 Dolar/TL ise, dün ABD enflasyon datası öncesi de gevşeme eğilimi göstererek 22 günlük hareketli ortalama 8,50 altına geri çekildi. Şubat ayından gelen yükseliş trend kanalı altına da sarkan kurda, 8,50 üzerinde kalıcı olunamadığı sürece 8,31’e düşüş devam edebilir. Olası yükselişlerde ise 8,50 ilk direnç olmak üzere 8,60-8,62 bandı yeniden hedeflenebilir.

Bugünün Gündeminde…

 Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Kovid-19 salgını süresince güçlü küresel talebin gelişmekte olan ekonomilerdeki ihracatçılara yardımcı olduğunu belirtti. Açıklamada, geçen yıl küresel ürün talebindeki artışın bazı gelişen ekonomilerin cari açıklarının kapatılması için destekleyici olduğu ancak salgın sonrasında talep kalıplarının normalleşmesiyle bu durumun devam etmeyebileceği belirtildi. Salgına ilişkin konuların gelişen ekonomilerdeki seyahat ve turizm gibi sektörlerdeki toparlamayı geciktirebileceği belirtilen açıklamada, gelişen ekonomilerdeki uluslararası turist sayısında son dönemde bir miktar artış görülmesine karşın sayının halen salgın öncesi dönemin altında olduğu bildirildi.

 Yurtiçi veri gündemine baktığımızda seans başında Nisan ayı Sanayi Üretimi verisi açıklanacak. Önceki dönem %0,7 olarak gerçekleşen veride beklenti -0,5%.

 Yurtdışı veri gündeminde ise seans sonlarına doğru ABD Michigan Tüketici Güven Endeksi verisini takip edeceğiz.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, dün ABD enflasyon verisi ardından piyasalarda görülen rekor seviyeler Asya piyasalarında da pozitif karşılandı. Avrupa piyasaları da açılışta pozitif olması beklenirken, Amerika vadelileri dünkü seans kapanışı sonrası Dow Jones harici yukarıda seyretmekte.

 EUR/USD ise, dün ECB’nin faizleri sabit bırakması ve ABD enflasyon datasının beklentilerin bir miktar üzerinde gelmesi ile sert düşüş gösterse de ardından toparlanmayı başardı. 22 günlük hareketli ortalama 1,2185 üzerinde kalındığı sürece yukarı yönlü hareketlerin devamını görebileceğimiz paritede 1,2240-1,2250 bandı yeniden hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1,2143 destek olarak izlenebilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN