Model Portföy / Yatırım Finansman – (11.05.2020)

Piyasalarda Cuma Günü…

 Geçtiğimiz haftanın son işlem gününe pozitif açılışla başlayan endeks, 99,200 direnci üzerinde tutunamayıp geri çekildi. Seans sonlarına doğru daha da derinleşen kar satışları satışları sonucu BIST100 haftayı %0,56 değer kaybıyla 97,845 puanla kapattı. Her ne kadar 22 günlük hareketli ortalama 97,900 altında kapatmış olsa da global piyasaların da etkisiyle haftaya pozitif başlamasını beklediğimiz endekste, 99,000 ilk direnç olarak takip edilebilir. Bu seviyenin üzerinde kalınması halinde 100,000-100,500 bandı yeniden hedeflenebilir. Olası satış baskısının devamı halinde ise 97,500 desteği altında 94,600’e geri çekilme devam edebilir.

 Dolar/TL ise, düzeltme hareketi devam ediyor. An itibariyle 7,0740’da işlem gören kurda, 7,0540 trend desteği altında kalınması halinde geri çekilme hız kazanabilir. Bu durumda 22 günlük hareketli ortalama 6,97 sonraki destek olarak takip edilebilir. Yukarı yönlü hareketlerde ise 7,11 direnç olarak izlenilebilir.

Bugünün Gündeminde …

 AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Alman mahkemesinin ECB tahvil alım programının haklı sebeplerle yapıldığının kanıtlanamaması durumunda, Alman yasalarına aykırı olacağı kararına ilişkin açıklamalarda bulundu. Birlik para politikası hakkında tek yetkili merciinin AB olduğuna dikkati çeken von der Leyen, AB hukukunun ulusal mahkemelerden öncelikli olduğunu ve Avrupa Adalet Divanı kararlarının tüm ulusal mahkemeleri bağladığını belirtti.

 Yurtiçi veri gündemine baktığımızda seans başında Çeyreklik İşsizlik Ortalaması verisi açıklanacak. Önceki dönem %13,8 olarak gerçekleşmişti.

 Yurtdışı veri gündeminde ise seans sonlarına doğru ABD Conference Board İstihdam Endeksi verisi yayınlanacak.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar …

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Avrupa piyasaları daha fazla karantina kuralları kaldırılmasıyla açılışta pozitif görünüm sergilemesi bekleniyor. Asya piyasalarında da Shangai ve Kospi endeksleri hariç pozitif hava hakim. Amerika vadelileri ise Cuma seans kapanışı sonrası yukarı seyrediyor.

 EUR/USD ise, sıkışma sonrası oluşan Ters Omuz Baş Omuz formasyonu (TOBO) dikkat çekiyor. An itibariyle 1,0840’dan işlem gören paritede 1,0870’in üzerinde kalınması haliden 1,1034 sonraki hedef olarak takip edilebilir. Formasyon onayı için 1,1034’Ün geçilmesi gerekirken, onay sonrası 1,1292 formasyon hedefi olarak takip edeceğiz. Olası geri çekilmelerde ise 1,0765 destek olarak izlenilebilir. Hafta içi açıklanacak ekonomik veriler ve gelişmeler, parite yönü açısından yakından takip edilmelidir.

Daha fazla hisse önerisi için: HisseOnerileri.Com
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN