Model Portföy / Yatırım Finansman – (11.02.2021)

Piyasalarda Dün…

 Endeks dün güne pozitif açılışla başlamasının ardından seans boyunca zayıf bir görünüm sergiledi. 1536,0 seviyesinden tepki alımları görülen BIST100 günü %0,20 değer kazancıyla 1547,1 puanla kapattı. Güne pozitif açılışla başlamasını beklediğimiz endekste 1560,0’ı direnç olarak takip edeceğiz. Bu seviyenin üzerinde kalınması halinde ise 1580,0- 1585,0 bandı yeniden hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde 1538,0’i destek olarak izleyeceğiz.

 Dolar/TL ise, dün 7,03’ü yeniden test etti. Bu desteği yakından takip edeceğimiz kurda desteğin altında kalınması halinde 7,00 sonraki destek olarak takip edilebilir. Olası yükselişlerde ise 10 günlük hareketli ortalama 7,1320 direnç olarak izlenebilir.

Bugünün Gündeminde…

 Fed Başkanı Powell, iş gücü piyasasının güçlü olmaktan oldukça uzak olduğunu belirterek, destekleyici para politikasının devam edeceğinin sinyalini verdi. İşsizlik oranının Nisan 2020’de yüzde 14,8’e çıkmasının ardından ocak ayında yüzde 6,3’e gerilediğini anımsatan Powell, salgınının iş gücüne katılım oranında 1948’den bu yana en büyük yıllık düşüşe neden olduğuna işaret etti. Gelecek aylarda enflasyon okumalarında muhtemelen bir artış görüleceğine işaret eden Powell, buna fazla anlam yüklenmemesi gerektiğini anlattı. Powell, ekonominin normale dönmesiyle bir “harcama patlaması” görülebileceğini belirterek, bunun kalıcı olmasını beklemediğini ifade etti.

 ABD Başkanı Joe Biden, başkan sıfatıyla ilk kez Çin lideri Şi Jinping ile görüştü. Biden görüşmede Xi’ye Çin’in Sincan eyaletindeki insan hakları ihlalleri ve “zorlayıcı ve adil olmayan ekonomik uygulamalarından” endişe duyduğunu dile getirdi. Biden’ın Çin’le ilişkilerde Amerikan halkının çıkarlarını gözeterek “pratik ve sonuç odaklı” bir yaklaşım izleyeceği de açıklamada yer aldı.

 Yurtdışı veri gündeminde seans sonlarına doğru ABD tarafında Haftalık İşsizlik Maaşı Başvuruları açıklanacak. Önceki dönem 779bin olarak gerçekleşen veride piyasa beklentisi 757bin.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Asya piyasalarında Japonya Milli Gün, Çin ise Bahar Festivali nedeniyle kapalı olacak. Diğer Asya endekslerinde ise pozitif hava devam ediyor. Avrupa piyasalarında ise dünkü kayıpların ardından tepki alımları bekleniyor. Amerika vadelileri dünkü seans kapanışı ardından karışık bir seyir hakim.

 EUR/USD ise, 22 günlük hareketli ortalama 1,21 üzerinde tutunmaya devam ediyor. 1,2150’i direnç olarak takip edeceğimiz paritede, bu seviyenin üzerinde kalınması halinde 1,2190-1,22 bandı sonraki hedef olarak takip edilebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1,2070 destek olarak izlenebilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN