Model Portföy / Yatırım Finansman – (11.01.2022)

Piyasalarda Dün…

 Haftanın ilk iş gününe pozitif açılışla başlayan endeks, 2072,0 seviyesine kadar yükseliş kaydetti. Ardından global piyasalarda görülen satışlar dalgasıyla beraber geri çekilen BIST100, günü %0,58 değer kazancıyla 2045,1 puanla tamamladı. Pozitif görünümün devamını beklediğimiz endekste, 2072,0’yi direnç olarak izleyeceğiz. Bu seviye üzerinde kalınası halinde 2130,0’a yükseliş hız kazanabilir. Olası geri çekilmelerde ise 2035,0 ilk destek olmak üzere 2021,0’e düşüş devam edebilir.

 Dolar/TL ise, dün 13,95 direncini test etmesinin ardından bir miktar geri çekildi. Powell’ın bugün Bankacılık Komitesi öncesi yapacağı konuşmasında, ekonomiyle ilgili yapıcı mesajlar verecek olması kurda zayıf görünümde etkili oldu. 13,70’in altında geri çekilmenin devamını görebileceğimiz kurda 13,35’e düşüş hız kazanabilir. Olası yükselişlerde 13,95 direncini yakından takip edeceğiz.

Bugünün Gündeminde …

 Fed, Powell’ın ikinci dönem için Fed Başkanlığına adaylığı kapsamında ABD Senatosu’nda yapacağı konuşmanın metnini yayımladı. Powell, Kovid-19 salgınının ekonomik etkilerine karşı Fed’in elindeki tüm politika araçlarını kullandığını, hanehalkları, topluluklar ve işletmeler için hayati önem taşıyan kredi akışını yeniden sağlamak ve finansal sistemi istikrara kavuşturmak için hızla harekete geçtiklerini ifade etti. Maksimum istihdam ve fiyat istikrarı hedeflerine ulaşmakta kararlı olduklarını belirten Powell, “Araçlarımızı ekonomiyi ve güçlü bir iş gücü piyasasını desteklemek, yüksek enflasyonun kalıcı hale gelmesini önlemek için kullanacağız.” ifadesini kullandı.

 Yurtiçi veri gündeminde seans başında Kasım ayı Cari Denge verisi açıklanacak. Önceki dönem 3,16mlr dolar fazla veren veride beklenti 2,68mlr dolar açık.

 Yurtdışı veri gündeminde ise seans kapanışında Fed Başkanı Powell’ın açıklamaları takip edilecek.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar …

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Avrupa piyasaları yarın açıklanacak ABD enflasyon datası öncesi Powell’ın konuşma metninin yayınlanması sonrası açılışta pozitif olması bekleniyor. Dax vadeli %0,44 yukarıda işlem görüyor. Asya piyasalarında ise karışık bir seyir hakim. Amerika vadelileri dünkü seans kapanışı sonrası pozitif tarafta. Nasdaq endeksi %2,4 yukarıda seyrediyor.

 EUR/Dolar ise, yeniden kısa vadeli hareketli ortalamalar üzerinde işlem görüyor. 50 günlük hareketli ortalama 1,1370’in üzerinde kalınması halinde yukarı yönlü hareketlerin devamını görebileceğimiz paritede 1,1450-1,1480 bandı hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1,1310 desteği altında 1,1275’e düşüş devam edebilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten