Model Portföy / Yatırım Finansman – (11.01.2021)

Piyasalarda Cuma Günü…

 Geçtiğimiz haftanın son işlem gününe pozitif açılışla başlayan endeks, seans başında gelen alımlarla yeniden yükseliş kaydetti ve haftayı rekor tazeleyerek %1,2 değer kazancıyla 1540,6 puanla kapattı. Haftaya hafif negatif bir açılışla başlamasını beklediğimiz endekste 1520,0’i destek olarak takip edeceğiz. Bu seviyenin altında kalınması halinde ise 1500,0’e düşüş hız kazanabilir. Olası yükseliş trendinin devamı halinde ise 1570,0’i direnç olarak izleyeceğiz.

 Dolar/TL ise, geçtiğimiz hafta 7,24’ü test etmesinin ardından bir miktar toparlanma yaşadı. Haftaya pozitif bir başlangıç yapan kur, an itibariyle 7,4360’da işlem görüyor. Bu seviyenin üzerinde kalınması halinde 7,50-7,55 bandı sonraki hedef olarak takip edilebilir. Olası geri çekilmelerde ise 7,40 desteğini yakından izleyeceğiz.

Bugünün Gündeminde…

 ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi, Meclisteki Demokratlara gönderdiği mektupta, 6 Ocak’taki Kongre baskınından sorumlu tuttukları Trump’ın azil sürecine ilişkin izleyecekleri yöntemden bahsetti. Başkan Yardımcısı Mike Pence’in Başkan Donald Trump’ın görevden alınması sürecini işletmemesi durumunda azil sürecine derhal başlayacaklarını açıkladı. Pelosi bunun için bugün meclise bir tasarıyı gündeme getireceklerini belirtti. Bu durum bu hafta piyasalar üzerinde bir miktar baskı oluşturabilir. Ancak 20 Ocak’ta başkanlığı kesin olarak devredileceğini hatırlatmakta fayda var.

 Yurtiçi veri gündemine baktığımızda seans başında Cari İşlemler Dengesi ve Ekim ayı İşsizlik Oranı verileri açıklanacak.

 Yurtdışı veri gündeminde ise öğlen saatinde Euro Bölgesi Sentix Yatırımcı Güveni verisini takip edeceğiz. Önceki dönem -2,7 olarak açıklanan veride piyasa beklentisi 0,4.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Avrupa piyasaları koronavirüs mutasyon sonrası vaka sayılarının arttırılması endişesiyle haftaya karışık bir seyirle başlaması bekleniyor. Asya piyasaları da Çin’den gelen enflasyon rakamlarının beklentilerin üzerinde gerçekleşmesi ile karışık seyretmekte. Amerika vadelileri ise Cuma seans kapanışı sonrası aşağıda işlem görüyor.

 EUR/USD ise, Cuma yükseliş trend kanalı alt bandı 1,2265 desteği altında kalarak 22 günlük hareketli ortalama 1,22’ye geri çekildi. An itibariyle de bu seviyenin altında işlem gören paritede zayıf görünüm bir süre devam edebilir. 1,2180 desteğini yakından takip edeceğimiz Eur/Dolar’da, bu seviyenin altında kalınması halinde 1,2080’e düşüş devam edebilir. Olası yükselişlerde ise 1,2245’i direnç olarak izleyeceğiz.

Model Portföy Güncelleme

MPARK’ı Model Portföyümüze ekliyoruz. MLP Sağlık Hizmetleri’ni bugün güncellediğimiz 30,75TL/hisse hedef fiyatı ile model portföyümüze ekliyoruz (Önceki: 23,57TL/hisse). MLP Sağlık’ı yeniden açılma sürecinden faydalanacak şirketler arasında görmekteyiz. Değerlendirmemizde şirket özelinde gördüğümüz sağlık turizmi potansiyeli ve 2020 yılında alınan tasarruf önlemlerinin sürdürülebilirliğinin sağlayacağı muhtemel verimlilik artışı etkili faktörler olarak öne çıkmaktadır. Bunun yanında, Şirket’in borçluluğunu azaltma sürecinin 2021 yılında da devam ettirmesini bekliyoruz. 2021 sonu için Net Borç/FAVÖK çarpanı tahminimiz 1,5x-1,6x seviyelerine kadar gerilemiş durumdadır. 2021T 6,5x FD/FAVÖK ile işlem gören hisse, benzer şirketler ortalama çarpanı olan 8,8x’e göre %26 iskontolu işlem görmektedir. MLP Sağlık için yatırım tezimizin detaylarına bugün yayınladığımız fiyat güncelleme raporumuzdan ulaşabilirsiniz.

TTKOM’u Model Portföyümüzden çıkarıyoruz. Dijitalleşmenin sürmesini beklesek de, 2021’de bunun hızının, salgın sebebiyle güçlü olan 2020’in ardından biraz daha yavaş olmasını bekliyoruz. TTKOM, portföye eklediğimiz 12 Nisan’dan beri %13 getiri sağlarken, XU100 endeksinin %7 gerisinde kaldı. Aynı dönemde, en yakın benzeri TCELL’in ise %6 üzerinde getiri elde etti. Telekomlar defansif yapıları sayesinde, piyasadaki olası geri dönüşlerde daha güçlü kalabilirler, ayrıca TTKOM’u, yönetiminin yabancı para yükümlülüklerini azaltma çabaları sebebiyle beğeniyoruz. Ancak bu yılın salgın sonrası dönem teması, hissenin endeksin altında getiri sağlamaya devam etmesine sebep olabilir. Hisse için hedef fiyatımız olan 10,25TL’nin getiri potansiyeli %16. TTKOM 7,9x 2021 F/K ve 3,3x 2021 FD/FAVÖK çarpanlarıyla işlem görüyor ve bu çarpanlar yurtdışı benzerlerine göre sırasıyla %38 ve %34 iskontolu.

Model Portföyümüz BIST100 endeksine göre yılbaşından beri %1,8 daha yüksek getiri elde etmiştir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN